Akwarium jak założyć, jak urządzić, na co zwracać uwagę?

Akwarium jest pięknym dodatkiem do domu, ale należy pamiętać, że nadal jest to mieszkanie żywych istot, o które trzeba regularnie dbać, a dbanie o akwarium nie jest wcale takie proste i łatwe. Poniżej krok po kroku przedstawiamy jak założyć akwarium, jak urządzić oraz jakie elementy są w nim niezbędne.

akwarium

Akwarium – jak założyć

Zanim wybierzemy akwarium musimy zadecydować ile rybek planujemy w nim mieć i jakie. Należy pamiętać, że nie każdy rodzaj rybek można ze sobą łączyć, dlatego warto zakupu rybek dokonać u profesjonalisty, który doradzi, jakie rybki są dobre na początek. Kiedy wybierzemy odpowiednią ilość rybek, wtedy należy podjąć decyzję o wymiarach akwarium.
Dla początkujących entuzjastów rybek polecane jest akwarium 60, max 80 litrowe. Jedna rybka powinna mieć około 5 litrów wody.
Jak po kolei urządzić akwarium:
1. Wkładamy do akwarium urządzenia (grzałka, filtr, odmulacze).
2. Wsypujemy żwirek, albo piasek.
3. Wlewamy do akwarium wodę destylowaną.
4. Wkładamy nasze ozdoby: kamienie, zamki.
5. Ustawiamy parametry akwarium, w jakich mają żyć rybki.
6. Po dwóch dniach możemy zacząć osadzać rośliny.
7. Po następnych dwóch dniach może wpuścić rybki.

Akwarium jak urządzić

Co wybrać do urządzenia akwarium?

a) żwir czy piasek

Żwir jest stosowany częściej, jako podłoże do akwarium niż piasek. Odpowiedni żwir powinien być bardzo drobny, dzięki temu rośliny lepiej się rozwijają. Trzeba jednak uważać na ostre krawędzie, które mogą kaleczyć przydenne rybki.
Jeżeli natomiast decydujemy się na piasek, powinien on mieć od 1 do 3 mm. Zbyt drobny piach może powodować procesy gnilne roślin.

b) jakie rośliny do akwarium

W akwarium powinno być dużo roślin, ale oczywiście wszystko z rozsądkiem. Rośliny regulują zawartość tlenu w wodzie, dlatego są tak istotne. Nie każda rybka może być w jednym akwarium z daną rośliną. Należy rodzaj roślin dostosować do rybek, które wybraliśmy.
Proces sadzenia roślin wygląda tak, że na zewnątrz powinny znaleźć się rośliny niskie, a im głębiej akwarium tym wyższe. Wodne rośliny sadzi się kępkami.
Z dekoracjami można kombinować. Można zakupić mech, korzenie drzewa, czy moczarkę kanadyjską.

c) jakie dodatki

Jako dodatki na podłoże możemy stosować kamienie ozdobne. Dzięki bezpiecznym, płaskim kamieniom rybki mają swoje kryjówki. Należy unikać kamieni z ostrymi krawędziami.
Wiele osób decyduje się także na specjalne zamki, skałki, groty, pięknie rozbudowane korzenie czy tła strukturalne. Możemy sobie na to pozwolić, jeżeli dodatki te są bezpieczne dla rybek i nie niszczą wody.

Akwarium jak często zmieniać wodę

Woda w akwarium wymaga regularnej wymiany. Na początku wodę wymienia się co 2 tygodnie, później można to robić raz w miesiącu. Nie wymieniamy jednak całej wody. Wystarczy wymienić około 20-30% wody.

Akwarium – jaki filtr

Filtr należy dobrać do rozmiarów akwarium, aby dobrze filtrował wodę. Do wyboru są:
1. Filtry wewnętrzne – najpopularniejsze. Mają niską cenę, zbierają nieczystości, ale zarazem zajmują miejsce w akwarium.
2. Filtry kaskadowe – mocuje się je na zewnątrz, również nie są zbyt drogie i pobierają mało mocy. Niestety nie wszystkie pokrywy akwarium są przystosowane do zainstalowania takiego filtru.
3. Filtry kubełkowe – najdroższe, które pobierają dużo mocy. Natomiast można do nich stosować różne wkłady i nie zajmują miejsca w akwarium.

Akwarium – jaka grzałka

Moc grzałki dobieramy do wymiarów akwarium. Uznaje się, że na litr wody powinno być 0,5 W. Należy zwrócić także uwagę na rodzaj rybek, jakie posiadamy. Ryby tropikalne potrzebują innej temperatury od rybek standardowych.

Co w sytuacji gdy po czasie zechcemy zmienić gatunek ryb? Czy musimy kupować nową grzałkę? Niekoniecznie. Warto zainwestować w grzałkę z termostatem, dzięki której będziemy mogli samemu dostosowywać odpowiednią temperaturę dla rybek.

Zobacz ofertę artykułów dla zwierząt w sklepie pupilo.pl

Akwarium jak założyć, jak urządzić, na co zwracać uwagę?
5 (100%) 1 vote[s]