Chihuahua – jak wygląda, czym karmić, jak wychować?
Kategorie:

Chihuahua – jak wygląda, czym karmić, jak wychować?

Psy rasy chihuahua są uznawane za najmniejsze na świecie. Faktycznie są to zwierzęta w wersji „pocket”, które mieszczą się w kieszeni czy torebce. Jednocześnie mogą stać się tak samo wiernymi kompanami, jak większe rady psów.

Chihuahua- jakie ma cechy?

Nie sposób pomylić chihuahua z inną rasą. Główne charakterystyczne cechy wyglądu tego psa to:

– waga od 1,5 do maksymalnie 3 kg,

– 16 do 20 cm w kłębie,

– czaszka w kształcie jabłka,

– stosunkowo dłuższy nos uniesiony do góry,

– długość ciała jest porównywalna do wysokości w kłębie, przez co piesek przypomina kształt kwadratu, szczególnie samce. Samice mają nieco szerszy tył,

– oczy duże, bardzo wyraziste, w ciemnym kolorze, ale nie wyłupiaste,

– duże, stojące uszy, szersze u nasady, wyraźnie zwężające się ku górze,

– wysoko osadzony ogon, noszony również wysoko,

– umaszczenie bardzo różnorodne. Spotkać można właściwie każde, prócz marmurkowego,

– dwie odmiany szaty: krótkowłosa oraz długowłosa.

Cechy charakteru piesków rasy chihuahua:

– te maleńkie pieski przede wszystkim w ogóle nie zdają sobie sprawy ze swojego rozmiaru. Są bardzo śmiałe, odważne i bojowe. Zaczepiają każdy nowy obiekt i ten mniejszy, i ten większy od nich wielokrotnie,

– pieski rasy chihuahua nie powinny być spuszczane ze smyczy, ponieważ są bardzo ciekawskie, przez co mogą narażać się na różne niebezpieczeństwa,

– są to psy inteligentne, wymagające jednak bardzo konsekwentnego wychowywania. Muszą wiedzieć, czym jest dyscyplina i posłuszeństwo, ponieważ w przeciwnym wypadku mogą próbować przejąć w domu funkcję samca alfa,

– pieski te bardzo przywiązują się do swojego właściciela, chcą mu bez przerwy towarzyszyć, a jednocześnie być ciągle w centrum uwagi.

Chihuahua- jak karmić?

Odpowiednie żywienie jest w przypadku tej rasy sprawą nadrzędną. Pieskom tym należy podawać wyłącznie karmę wysokiej jakości o dużej smakowitości. Nie można ich dokarmiać smakołykami, a tym bardziej ludzkimi przysmakami. Te maleńkie pieski nie potrzebują zbyt wiele pożywienia. Miesięcznie nie jedzą więcej niż 2 kg pokarmu. Mimo to narażone są na otyłość z dwóch działających jednocześnie powodów:

Zobacz również:  Czy owczarek szwajcarski jest agresywny?

– psy te prowadzą domowy tryb życia. Należą raczej do kategorii „salonowej”. Ich aktywność jest niska, dlatego nie mają możliwości spalania nadmiaru jedzenia,

– psy te stają się domowymi maskotkami dopominającymi się o nagrody w postaci najczęściej właśnie przysmaków.

Chihuahua- jak się opiekować?

Chihuahua to rasa wymagająca. To pieski, którymi należy się opiekować systematycznie i starannie.

1. Są to psy domowe, które nie powinny, a wręcz nie mogą mieszkać na zewnątrz. Można je nauczyć korzystania z kuwety, ale oczywiście wciąż trzeba je wyprowadzać na zewnątrz.

2. Bardzo częste u tej rasy są schorzenia stomatologiczne. Szczególnie należy zwrócić uwagę na powstawanie kamienia nazębnego.

3. Tak jak wszystkie małe rasy, tak i tu występuje duże ryzyko takich chorób jak:

– niewydolność nerek,

– zaćma,

– choroby serca,

– choroby przyzębia.

4. Szczególnie natomiast chihuahua narażone są na choroby układu sercowo-naczyniowego oraz oddechowego. Zwłaszcza po ukończeniu 10. roku życia ryzyko tych chorób się znacząco zwiększa.

5. Pieski rasy chihuahua maja niewielki rozmiar, a przez to delikatny kościec. Są narażone na mechaniczne urazy, bardzo delikatne. Bardzo często u rasy tej spotyka się schorzenia stawów, takie jak zwichnięcie rzepki stawu kolanowego czy przetrwałe ciemiączko.

6. Właściciela psa rasy chihuahua musi kontrolować bardzo regularnie jego wagę. Przekarmianie może doprowadzić nie tylko do nadwagi, ale również problemów z trawieniem i układem pokarmowym.

7. Chihuahua o sierści krótkiej może być czesany raz w tygodniu; o sierści długiej- co dwa dni. Raz w miesiącu można pupila kąpać, a ponadto poddać go innym zabiegom, takim jak:

– obcinanie pazurków,

– usuwania kamienia nazębnego.

Regularnie należy także usuwać wydzielinę z oczu.

8. Pieski te w czasie zimy powinny być ubierane podczas wychodzenia na zewnątrz w ocieplane ubranko, które ochroni je przed zimnem. Poza tym w okresie spacery powinny być jedynie kilkuminutowe.

Zobacz również:  Jak dobrać rozmiar legowiska dla psa?

Chihuahua- jak wychować?

Najmniejsze pieski świata potrafią być bardzo zaborcze, śmiałe i odważne. Od najmłodszych lat powinny być wychowywane konsekwentnie. W domu są raczej spokojne. Reagują szczekaniem na jakikolwiek ruch np. na klatce schodowej. Nie są natomiast najlepszym rozwiązaniem do domów z małymi dziećmi z uwagi na bezpieczeństwo zarówno pupila, jak i dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *