Jak dbać o akwarium, jak czyścić, jak zmieniać wodę, jak pozbyć się glonów?

Kupienie akwarium i hodowla rybek to tylko początek działań związanych z akwarystyką. Akwarium trzeba sukcesywnie i dokładnie czyścić, aby jego mieszkańcom żyło się dobrze, a także aby wizualnie akwarium przyciągało wzrok, a nie odpychało. Odpowiedniego czyszczenia akwarium należy się nauczyć już na samym początku przygody z hodowlą rybek. Przedstawiamy poradnik, dzięki któremu dowiesz się jak dbać o akwarium, jak czyścić jak zmieniać wodę, jak pozbyć się glonów.

Jak dbać o akwarium

Jak dbać o akwarium – jak czyścić

Przede wszystkim należy pamiętać, aby codziennie karmić rybki, badać temperaturę wody i kontrolować stan filtra.
Natomiast jeżeli przechodzimy już do pielęgnacji akwarium, raz w tygodniu powinniśmy:

1. Oczyszczać dno akwarium – na dnie zalegają resztki jedzenia i inne zanieczyszczenia, które mogą gnić i spowodować wytworzenie się glonów. Koniecznie powinniśmy tego unikać! Należy raz w tygodniu czyścić dno specjalnym odmulaczem, który zasysa lżejsze brudy, pozostawiając żwirek na swoim miejscu.
2. Czyścić filtr – zadaniem filtra jest oczyszczanie akwarium, a także napowietrzanie wody. Należy go regularnie czyścić, aby się nie zapchał i mógł spełniać swoją rolę.
To dwa najważniejsze punkty, które dotyczą pielęgnacji akwarium. Warto jednak pamiętać, że raz w roku powinniśmy wymienić świetliki w akwarium, ponieważ po roku przestają spełniać swoje zadanie, a także raz w roku warto przycinać rośliny, które za dużo urosły i zasłaniają piękny, wodny świat.

Jak dbać o akwarium – jak często zmieniać wodę

Woda powinna zostać podmieniana w akwarium na samym początku raz w tygodniu, w późniejszym okresie można ze zmianą poczekać do maksymalnie 2 tygodni..
Regularna podmiana około 10-20 % powinna wystarczyć. Do akwarium nie wolno stosować bieżącej wody z kranu. Powinna to być woda, która odstoi około 3 dni w butelkach. Dopiero taką wodę można wlać do akwarium.

Jak dbać o akwarium – jak pozbyć się glonów

Jeżeli nie czyścimy akwarium dostatecznie często i dokładnie, mogą pojawiać się w nim glony. Jak poradzić sobie z glonami na ścianach naszego akwarium? Można do tego użyć czyścika akwarystycznego, którego używamy na szyby akwarium. Natomiast dodatkowo należy także wyjąć wszystkie rośliny i dokładnie umyć liście i łodygi. Nie czyścimy ich wodą z kranu. Najlepiej zrobić to wodą, którą odlaliśmy już z akwarium.

Zobacz ofertę artykułów dla zwierząt w sklepie pupilo.pl

Jak dbać o akwarium, jak czyścić, jak zmieniać wodę, jak pozbyć się glonów?
4.7 (93.33%) 3 vote[s]