Jak dbać o zwierzęta latem? Objawy udaru, przeciwdziałanie

Gdy zbliża się lato, sięgamy po cienkie ubrania, okulary przeciwsłoneczne i kremy z filtrem. Dbając o własne potrzeby, nie możemy jednak zapominać o naszych przyjaciołach na czterech łapach – zwierzęta także wymagają specjalnej opieki podczas upalnych dni. O czym należy pamiętać, aby uchronić pupili przed wysokimi temperaturami?

 Podczas lata i upałów należy przede wszystkim zatroszczyć się o starsze psy czy koty, samice w ciąży, psy o krótkich przewodach nosowych (np. buldogi), osobniki chore oraz o najmłodsze zwierzęta. To właśnie dla nich wysokie temperatury są najbardziej dokuczliwe. Jednak na udar cieplny narażone są wszystkie czworonogi – przegrzanie organizmu może doprowadzić nawet do śmierci pupila. Aby skutecznie ochronić zwierzę przed upałem, warto wprowadzić w życie kilka prostych zasad – na co zatem zwrócić uwagę?

Nawadnianie

Dostęp do świeżej wody to podstawa podczas upałów, dlatego dobrze jest umieścić w domu nawet kilka misek z płynem. Dodatkowo wodę należy dolewać lub wymieniać przynajmniej kilka razy w ciągu dnia – jeśli temperatura pomieszczenia jest wysoka, w stojącej zbyt długo wodzie mogą gromadzić się bakterie. Co więcej wodę zabieramy także na każdy dłuższy spacer z pupilem, aby zwierzę mogło uzupełniać płyny. Najlepiej podawać zwierzętom wodę letnią, nie bardzo zimną, ponieważ może ona wywołać zapalenie gardła. Nawadnianie jest także bardzo ważne podczas podróży z psem, np. w samochodzie. Nie można zapominać więc o regularnych postojach, najlepiej co dwie godziny, i podaniu psu wody w miseczce.

 

Jak objawia się u zwierzęcia udar?

Czworonogi nie potrafią tak jak ludzie pozbywać się ciepła z organizmu – człowiek poci się całym ciałem, zwierzę najczęściej zieje. Z tego względu czworonogi są bardzo narażone na udar cieplny, czyli przegrzanie organizmu. Występuje on wtedy, gdy temperatura zwierzęcia przekracza 40 stopni Celsjusza. Jak rozpoznać ten niebezpieczny stan chorobowy?

Udar cieplny może spowodować takie objawy jak:

  • przyspieszone tętno i oddech,Jak dbać o zwierzęta latem? Objawy udaru, przeciwdziałanie
  • ślinotok,
  • suchość śluzówek,
  • biegunka,
  • wymioty,
  • drgawki,

Jeśli zauważymy u naszego czworonoga którykolwiek z symptomów, należy bezzwłocznie udać się do weterynarza. Zanim jednak zawieziemy zwierzę do lekarza, należy je schłodzić – może do tego posłużyć mokry, zimny ręcznik, którym owiniemy czworonoga. Dodatkowo warto polewać go wodą oraz podać mu płyn do wypicia.

Dodatkowe akcesoria ochładzające

Do podstawowych produktów dla zwierząt, niezbędnych podczas upałów, zaliczyć można różnego rodzaju miski oraz poidełka, które przydadzą się w domu, na spacerze czy w podróży. Jednak aby zapewnić zwierzęciu komfortowe przetrwanie wysokich temperatur, w sklepach zoologicznych można zaopatrzyć się w specjalne akcesoria ochładzające. Jakie to artykuły?

1) Maty chłodzące – doskonale sprawdzą się w domu, w samochodzie czy w psiej budzie. Zawierają w środku specjalny płyn, który wydziela chłód po kontakcie z ciałem zwierzęcia nawet przez kilka godzin.

2) Kamizelki chłodzące – zakłada się je bezpośrednio na zwierzę. Przed zastosowaniem należy kamizelkę zamoczyć w zimnej wodzie, a następnie wykręcić, aby pozbyć się nadmiaru płynu. Są w różnych rozmiarach, niektóre mają odblaskowe elementy.

2) Ręczniki chłodzące – nadają się do natychmiastowego ochłodzenia zwierzęcego ciała. Podobnie jak kamizelki czy niektóre maty, należy je najpierw zanurzyć w wodzie. Po zamoczeniu temperatura ręcznika spada o około 10 stopni Celsjusza i utrzymuje się przez kilka godzin.

3) Legowiska chłodzące – w sklepach nie brakuje także całych zwierzęcych legowisk z chłodzącymi wkładami.

4) Obroże chłodzące – wypełnione np. wełną chłodzącą lub hydrożelem.

5) Chłodzące zabawki – specjalne piłeczki czy aporty uwalniają wodę w trakcie zabawy. Najczęściej wykonane z gumy, mogą utrzymywać się na wodzie. Dodatkowo dostępne są także chłodzące gryzaki, które należy przed użyciem umieścić w lodówce.

Czego się wystrzegać, aby nie narażać zwierząt na złe samopoczucie podczas wysokich temperatur?

Przede wszystkim należy unikać długich spacerów w słońcu. Kiedy panuje upał, najlepiej wychodzić z czworonogiem wcześnie rano oraz późno wieczorem, kiedy słońce nie jest już tak mocne. Natomiast spacery w godzinach południowych powinno się ograniczyć do minimum. Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni opuścić dom w trakcie dnia, nie można zapominać o wodzie dla psa. Ponadto warto też zaopatrzyć go w kamizelkę lub obrożę chłodzącą. Nie spacerujemy z psem po betonie czy asfalcie, które mocne się nagrzewają i mogą poparzyć psie łapy. Nigdy nie należy też zostawiać psa w samochodzie! Nagrzane auto działa jak piekarnik i nasz pupil może się w nim nabawić udaru,a nawet może dojść do jego śmierci. Nie przywiązujemy zwierzaków przed sklepem, aby pójść na zakupy – nawet jeśli początkowo pozostawimy psa w cieniu, wraz z upływem czasu może na czworonoga zacząć świecić słońce. Dobrze jest także nieco ograniczyć aktywne zabawy ze zwierzętami zarówno w domu, jak i na dworze. Lepiej zaproponować im bardziej statyczne treningi, jak np. reagowanie na proste komendy. Jeśli jednak nasz pupil domaga się trochę ruchu, warto pobawić się z nim specjalnymi zabawkami, które uwalniają wodę podczas zabawy lub mogą być wcześniej schłodzone w lodówce – nie tylko dostarczą zwierzęciu rozrywki, ale i skutecznie ochłodzą.

 

Wszystko co dla zwierząt niezbędne znajdziesz w sklepie pupilo.pl

 

Jak dbać o zwierzęta latem? Objawy udaru, przeciwdziałanie
5 (100%) 1 vote[s]