Kategorie:

Dlaczego kot ma brudne uszy?

Niektórzy koty mają brudne uszy ze względu na ich naturalne środowisko i żywność. Są one wprawdzie czyste, ale mogą się brudzić, gdy biegają i natykają się na różne przedmioty. Koty zazwyczaj czyścią swoje uszy samodzielnie, ale jeśli jest to dla nich trudne, należy im pomóc.


Najczęściej jest to spowodowane inwazją świerzbowca usznego, który żywi się woskowiną kota oraz martwymi komórkami skóry. Jest to mikroskopijny pasożyt należący do roztoczy i może być spowodowany przez trzy gatunki tych pasożytów atakujące kocie uszy.

Jak pozbyć się woskowiny z ucha domowym sposobem?

Najbezpieczniejsze i najbardziej efektywne jest mycie ucha wodą albo wodą z mydłem. Najlepiej robić to w czasie kąpieli i używać do tego wody z prysznica. Prysznic nie powinien być nastawiony na najmocniejszy strumień (to też może uszkodzić błonę bębenkową), woda nie powinna być ani gorąca ani zimna. Czym można oczyścić ucho? Gdy masz problemy z uporczywymi osadami, przyda się cotygodniowe oczyszczanie ucha pod prysznicem przy pomocy małej gąbki lub miękkiego pudełka. Za każdym razem rozprowadź na dnie kubka trochę środka myjącego – takiego, który stosuje się do higieny intymnej – i dodaj odrobinę gorącej wody. Mocno trzymaj krawat materiału między palcem a kciukiem i zanurz go w roztworze. Nastawiamy prysznic na letnični strumieñ i dociskamy gazonik do uszu, aby uniknqæ rozlania ca³ego roztworu.

Dlaczego kot ma kieszonki w uszach?

Jest to bardzo ciekawa cecha, która ma duże znaczenie dla funkcjonowania tego zwierzęcia. Kieszonki te przede wszystkim umożliwiają lepsze skulenie uszu kota, zwiększają ich mobilność, a także pełnią rolę w filtrowaniu dźwięków – tłumią te dobiegające z tyłu głowy, aby lepiej wychwycić te, których kot nasłuchuje. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu kot może szybciej i łatwiej reagować na dźwięki otoczenia, a także lepiej je analizować.

Zobacz również:  Czy jack russell terrier dużo szczeka?

Jak poznac że kota boli ucho?

Do objawów infekcji ucha zewnętrznego możemy zaliczyć ból pojawiający się przy dotyku ucha, nieprzyjemny zapach wydobywajacy się z jego wnętrza, łatwy do zaobserwowania nadmiar wydzieliny usznej oraz jej podejrzaný wygląd. Kot może także uporczywie drapać się w ucho oraz potrząsać głową.

Co zrobić jak kota swędzą uszy?

Najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza weterynarii. Leczenie zapalenia ucha środkowego u kota trwa zazwyczaj około czternastu dni. Niezbędne jest też użycie antybiotyku przypisanego przez lekarza weterynarii.

Co rozpuszcza woskowinę?

Woskowinę rozpuszczają niektóre produkty środowiskowe, takie jak gliceryna czy oliwa z oliwek. Można też użyć wodnego roztworu wodorowęglanu sodu z gliceryną. Rozpuszczanie woskowiny może powodować szum, który wynika z ulatniania się pęcherzyków.

Jak wyczyścić uszy bez patyczków?

Jeśli woskowina nie zalega w nadmiarze i nie występują żadne dolegliwości ze strony słuchu, czyszczenie uszu można ograniczyć do mycia małżowiny usznej przy użyciu ciepłej wody z delikatnym detergentem (np. mydło, żel myjący) o neutralnym pH. W takim przypadku sięgnij po bawełniany korektor lub atrybut dla kota – miękką, bawełnianą sierść okalającą róg ucha. Możesz też umyć uszy przy pomocy prysznica.

Co ile powinno się czyścić uszy?

Zależy to od tego, czy stosujemy środki higieny osobistej, takie jak mycie rąk i prysznic. Jeśli tak, to można je myć każdego dnia. Jeśli nie stosujemy się do środków higieny osobistej, to warto czyścić uszy co najmniej raz w tygodniu. Do usuwania nadmiaru woskowiny z uszu można użyć specjalnego sprayu kupionego w aptece.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *