Drapak dla kota, jak wybrać, na co zwracać uwagę?

Drapak dla kota to jedna z podstawowych zabawek, zaraz po myszy pachnącej kocimiętką, którą koty uwielbiają. Dlaczego drapak jest kotom potrzebny? Jak wybrać najlepszy? Na wszystkie pytania odpowiadamy poniżej.

drapak dla kota

Dlaczego kot potrzebuje drapaka?

Każdy kot powinien mieć swój drapak, z kilku względów:

1. Drapanie jest normalnym zjawiskiem, którego koty potrzebują – drapak im to umożliwia.

2. Koty, które wychodzą regularnie na zewnątrz nie potrzebują drapaka, ponieważ swoją potrzebę drapania zaspokajają na drzewach, czy płotach. Natomiast kot domowy musi gdzieś swoją energię uwolnić.

3. Nie każdy kot będzie zainteresowany drapakiem, ale warto próbować, jeżeli nie chcemy mieć podrapanych mebli. Można także spróbować użyć kilka kropki olejku z kocimiętką na drapak – może to zachęci kota do zaspokajania swojej potrzeby właśnie tam.

Jaki drapak dla kotawybrać

Przy zakupie drapaka dla kota, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

1. Drapak powinien mieć odpowiedni rozmiar, przystosowany do kota – zbyt mały drapak nie spełni swojej funkcji. Kot powinien mieć możliwość drapania z całej siły i rozciągania się podczas drapania.

2. Drapak musi być stabilny – wiążę się to z pierwszym punktem. Drapak jest stabilny wtedy, gdy jest odpowiednio duży dla danego kota. Drapak nie powinien się przewrócić pod ciężarem i siłą kota, bo może mu zrobić krzywdę. Drapak możemy także zamontować na ścianie za pomocą specjalnych uchwytów.

3. Drapak powinien być wykonany z bezpiecznych materiałów – drapaki powinny być kupowane tylko w zaufanych miejscach z atestem bezpieczeństwa. Materiały powinny być solidne. włókna nie powinny odchodzić od drapaka, słupek powinien być mocny, a wszystko powinno być szczelnie owinięte.

Jak zrobić drapak dla kota

Jeżeli nie chcemy kupować drapaka, możemy wykonać go samemu. Ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia, jak sobie wymyślimy dany drapak. Czego można użyć do stworzenia własnoręcznie zrobionego drapaka?

1. Grube liny

2. Twarda tektura

3. Karton

4. Drewniane deski

5. Nieokorowane pnie

6. Grube materiały (np. wykładzina)

Oczywiście przy tworzeniu drapaka można inspirować się tymi, które są dostępne w sklepach.

Najpopularniejsze typy drapaków

Wybór drapaków dla kotów jest bardzo szeroki. Do wybory znajdziemy między innymi:

1. Drapaki kartonowe – są to najtańsze typy drapaków, co powoduje też, że są mniej trwałe.

2. Drapaki sizalowe – czyli stworzone z plecionki sznurów, które koty uwielbiają drapać.

3. Drapaki, jak meble – najpopularniejsze typy drapaków, które wyglądają jak małe domy, albo miasteczka. Rozbudowane konstrukcje pozwalają koty drapać, jak i zarazem odpoczywać.

4. Drapaki maty – proste drapaki, wyglądające jak mata.

5. Drapaki kołki – dość popularne. Wyglądają jak tuba owinięta sznurem. Na górze najczęściej mają półkę na której kot może przesiadywać.

6. Drapaki deski – można je wieszać, najczęściej owijane grubą plecionką.

7. Drapaki stojące – powinny być stabilne, aby nie przewróciły się na kota. Ich minusem jest to, że zajmują sporo miejsca.

Odwiedź sklep pupilo.pl, w którym znajdziesz szeroki wybór artykułów dla kotów!

Zobacz więcej artykułów dla Twojego kota w sklepie pupilo.pl!

Drapak dla kota, jak wybrać, na co zwracać uwagę?
5 (100%) 1 vote[s]