Husky – jak wygląda, jak karmić, jak wychować?
Kategorie:

Husky – jak wygląda, jak karmić, jak wychować?

Syberian husky to rasa pod wieloma względami wyjątkowa. To psy nietypowe, którym często bliżej do wilka. Mają nietypowe usposobienie, czasem trudne do zaakceptowania zachowanie. Wychowywanie takiego psa jest trudne, podobnie jak stworzenie mu optymalnych warunków do życia. Z tych właśnie powodów zakup psa rasy husky powinien być poprzedzony szczerym, gruntownym przemyśleniem.

Husky- jak wygląda?

Wiele osób mylnie uważa, że husky należy do rodziny owczarków. To szpic, choć wyglądem może czasem przypominać długowłose owczarki.

1. Syberian husky ma grubą, gęstą, dwuwarstwową sierść, którą gubi dwa razy do roku. W porze letniej linienie jest szczególnie intensywne.

2. Umaszczenie jest bardzo różnorodne: od zupełnie białego do zupełnie czarnego. Najczęściej spotyka się jednak mieszanki biało- czarne z różnymi odcieniami szarości.

3. Oczy syberian husky może mieć niebieskie lub brązowe. Zdarza się także, że oczy są w różnych kolorach. Psy o oczach jasnoniebieskich są bardziej wrażliwe światło, przez co można u nich zauważyć specyficzne mrużenie oczu.

4. To psy średniej wielkości, choć bardzo silne.

Waga:

– pies- 20-27 kg,

– suka- 15,5-22,5 kg.

Wysokość w kłębie:

– pies- 54-60 cm,

– suka- 51-56 cm.

Husky- jakie ma usposobienie?

Pies ten posiada wyjątkowy charakter i w niczym nie przypomina zwykłych psów domowych. Nie każdemu taki czworonóg będzie odpowiadał, dlatego należy zdać sobie sprawą przede wszystkim z wad syberianów.

1. To psy niezwykle inteligentne. Nauka komend przychodzi im z łatwością.

2. Syberiany nie są zaborcze. Nie wymagają stałej uwagi, nie chcą na siłę być w centrum zainteresowania. Ta cechą bardziej przypominają koty niż psy.

3. Są również bardzo łagodne, przyjacielsko nastawione nie tylko do swojej rodziny, ale i do obcych. Cecha ta sprawia, że husky nie nadaje się na psa stróżującego. Nie zrobi krzywdy ani nie wystraszy włamywacza.

Zobacz również:  Jak uspokoić psa gdy szczeka?

4. Syberiany są psami żądnymi przygód. Przede wszystkim są uciekinierami. Potrafią wykopać ogromny tunel pod płotem lub przeskoczyć nawet dwumetrowy mur. Niestraszna im żadna przeszkoda, jeśli tylko postanowią wybrać wolność. Ważne jest jednak to, że psy te nie uciekają od swojego właściciela. Zawsze wracają do swojego stada, jeśli tylko nacieszą się wolnością. Uciekinierstwo to jedna z cech, która może być przyczyną konfliktu międzysąsiedzkich.

5. To psy sprytne, przebiegłe, które będą się przymilać w razie potrzeby i knuć nowy plan ucieczki.

6. Syberiany lubią się wspinać- nawet po drzewach. Ponadto polują na mniejsze zwierzęta: kury, ogólnie ptactwo podwórkowe, gryzonie, czasem nawet zające, ptaki. To także kolejna kłopotliwa cecha tej rasy.

7. Husky są niezależne i często nieposłuszne. Mają swój charakter, którego praktycznie nie da się zmienić. Choć chętnie uczą się komend, to mogą po prostu postanowić nie słyszeć wołań swojego pana.

8. Psy te mają niespożyte zapasy energii, którym muszą dać ujście. W przeciwnym razie będą wyć, bo nie szczekają lub niszczyć dom, mieszkanie, meble. To psy lubiące demolowanie wnętrz, co koniecznie należy wziąć pod uwagę.

9. Syberiany są psami niezwykle wymagającymi. Są odpowiednie tylko dla tych, którzy są w stanie zapewnić im bardzo dużą codzienną dawkę nie tylko ruchu fizycznego, ale i ciężkiej pracy.

10. Syberian husky to rasa pierwotna. Oznacza to, że jego charakter warunkują podstawowe instynkty pierwotne: instynkt stada, dominacji w stadzie, łowczy, niezależności.

Husky- jak dbać?

Psy te nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych. W okresie najintensywniejszego linienia należy je tylko codziennie czesać. Regularnie trzeba także czyścić i obcinać pazurki.

Ponadto husky mają zdrowie ze stali. Nie chorują, tolerują wysokie temperatury, w których czują się najlepiej.

Zobacz również:  Jaka rasa małego psa jest najlepsza?

Husky- jak karmić?

Również pod względem żywienia są to psy wyjątkowe. Husky nie jedzą wiele, a co więcej, umieją sobie racjonalnie porcjować jedzenie. Najważniejsze jest jednak, aby karma podawana temu psu była wysokiej jakości. W przypadku syberianów najlepszym rozwiązaniem jest gotowa, starannie wyselekcjonowana i bogata we wszystkie potrzebne składniki odżywcze karma.

Husky- jak wychować?

Wychowanie psa rasy husky zaczyna się od wieku szczenięcego. Jest to proces bardzo trudny i przysparza o wiele więcej kłopotów niż w przypadku innych ras. U husky na pierwszy plan zawsze będzie się wysuwać jego niezależność. Inteligencja pozwala temu psu na łatwe przyswajanie komend. Jego osobowość z kolei sprawia, że komend tych będzie słuchał, jeśli sam będzie miał na to ochotę.

Dla tej rasy rodzina jest jego stadem, dlatego naturalnym jego odruchem będzie przewodzenie. Tymczasem należy już od pierwszego dnia pokazywać psu jego miejsce w stadzie. Musi wiedzieć, czym jest posłuszeństwo i jakie kto pełni funkcje w tym stadzie. Właściciele muszą być konsekwentni i zawsze muszą trzymać się ustalonych zasad. Pies musi znać hierarchię i panujące w rodzinie reguły.

Husky- jak się opiekować?

Troskliwy i odpowiedzialny właściciel musi wiedzieć i zawsze mieć na uwadze fakt, że husky jest psem pracującym. Nie jest mu potrzebna duża posesja, dom z wielkim ogrodem. Husky może mieszkać nawet w bloku, w mieszkaniu. Warunkiem jego normalnego rozwoju jest codzienna aktywność.

Z syberianem można jeździć rowerem, można uprawiać wiele sportów, jak bieganie na nartach, można także brać udział w zawodach zaprzęgowych. Pies ten musi jednak pracować codziennie i ponadto musi wiedzieć, że jego praca ma jakiś cel, a nie jest bezsensowne bieganie wokół ogródka. Husky nie jest zatem dla osób, które mogą sobie pozwolić na dwa półgodzinne spacery dziennie.

Zobacz również:  Zabawki dla psa, doradzamy jak wybrać, na co zwracać uwagę!

Husky nie sprawdzi się jako pies stróżujący ani obronny. Powinien mieć również możliwość swobodnego wychodzenia na dwór.

Pies ten uwielbia niskie temperatury. Nie musi mieć ocieplanej budy i nie zawsze jest konieczne, aby spał w ciepłym, przytulnym domu z rodziną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *