Jak zadbać o higienę psa
Kategorie:

Jak zadbać o higienę psa, jakich preparatów używać, jak stosować?

Każdy właściciel psa, wie jak trudno utrzymać odpowiednią higienę naszego czworonożnego przyjaciela. Przedstawiamy poradnik, dzięki któremu dowiesz się jak zadbać o higienę psa!

Jak zadbać o higienę psa?

Jakich zabiegów wymaga nasz pies, na co zwracać uwagę?

Przed zaplanowaniem zabiegów, mających na celu pomóc nam w utrzymaniu higieny naszego psa, powinniśmy dowiedzieć się, czy nasz pies wykazuje jakiekolwiek reakcje alergiczne. Zanim zaczniemy stosować,  preparaty pielęgnacyjne, należy upewnić się, iż nasz pupil, nie jest na nie uczulony.

a) Pielęgnacja sierści – każdy typ, należy pielęgnować w inny sposób. Niektóre z nich wymagają regularnego wyczesywania, inne z kolei, potrzebują strzyżenia, czy też trymerowania. Wszystkie te zabiegi, uzależnione są, od usierścienia naszego psa.  Dzięki nim nasz pies będzie posiadał, zdrową, czystą sierść, a jak wiadomo – zdrowy pies, to szczęśliwy pies
b) Uszy – W zależności od rasy naszego psa, uszy naszych czworonożnych przyjaciół, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Istnieją rasy, których uszy, przez cały czas pozostają czyste, bez skłonności do chorób. Inne z kolei, wymagają regularnego czyszczenia. W sklepach można znaleźć wiele typów kosmetyków do pielęgnacji uszu. Jednak należy pamiętać, aby używać jedynie preparatów, posiadających odpowiednie atesty. W trakcie stosowania kosmetyków, do pielęgnacji uszu, należy wiedzieć, jak odpowiednio je stosować.
  • Wpuszczamy preparat bezpośrednio do kanału słuchowego. Następnie, masujemy od zewnątrz (!) podstawę ucha, po czym wycieramy pozostałość po preparacie z wnętrza ucha.

W przypadku, gdy ucho wykazuje oznaki choroby (zaczerwienienie, gęsta, specyficznie pachnąca wydzielina) należy bezzwłocznie udać do weterynarza.

c) Oczy – Punkt dotyczący szczególnie psów długowłosych, których „grzywka” w większym (lub mniejszym) stopniu nachodzi na oczy. W przypadku pielęgnacji oczu, mamy do wyboru dwie opcje
  • Specjalistyczne preparaty- W sklepach możemy zakupić masę kosmetyków, służących do przemywania oczu, w celu usunięcia zanieczyszczeń.
  • Domowe sposoby – Jeżeli nie posiadamy możliwości udania się do sklepu zoologicznego, z powodzeniem możemy zastąpić specjalistyczne preparaty przy pomocy przegotowanej wody lub esencji herbaty. Należy pamiętać, ażeby nie używać w tym celu waty, ponieważ jej cząsteczki mogę pozostać w psim oku, doprowadzając do podrażnienia.
Zobacz również:  Kiedy wiadomo że kotka jest w ciąży?
d) Pazury – Punkt dotyczy psów, które poruszają się głównie po terenach podmiejskich. Z powodu miękkiego podłoża, pazury nie są samoistnie ścierane. W takim przypadku, należy obcinać regularnie psie paznokcie. Zabieg powinno się wykonywać przy pomocy odpowiednich obcinaczek. Jednak, zanim zdecydujemy się na samodzielne przycięcie pazurów, należy poprosić weterynarza, ażeby ten pokazał, jak należy wykonać te operację. Zbyt krótkie obcięcie, może doprowadzić do uszkodzenia naczynka krwionośnego, biegnącego wzdłuż pazura.
e) Zęby – W celu zadbania o odpowiednią higienę jamy ustnej psa, należy regularnie podawać mu specjalnie stworzonych do tego celu gryzaków, past, płynów oraz ciasteczek.

Jak zadbać o higienę psa – ranking najpopularniejszych preparatów oraz przedmiotów do pielęgnacji psów.

Micromed Vet SilverSynergy Labs Dental FreshFurbuster OBCINACZ DO PAZURÓWFurbuster Przyrząd do zbierania sierściJW Pet NYLON BONE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *