Jaka karma dla kota? Którą wybrać, na co zwracać uwagę? Najlepsza karma dla kota!

Dla wielu kotów żyjących w domu, jedynym źródłem pożywienia, są karmy podawane przez człowieka. Aby zapewnić pupilowi zdrowie, należy zwracać uwagę na skład podawanych mu karm. Optymalna dieta dla kota, dostarczy idealnej ilości substancji odżywczych, a jednocześnie, nie będzie dużym obciążeniem dla portfela. Przedstawiamy poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jaka jest najlepsza karma dla kota.

Poniżej przedstawiamy zestawienie najważniejszych rzeczy, na które powinno się zwracać uwagę w trakcie wyboru karmy dla kotów. Dzięki nim, łatwiej odpowiesz sobie na pytanie, jaka karma dla kota jest odpowiednia dla Twojego przyjaciela oraz którą powinieneś wybrać.

karma dla kota

Białko

Najważniejszym składnikiem karm dla kotów, jest białko. Karma dla kota powinna zawierać około 30 – 40 procent wysokojakościowego białka pochodzenia zwierzęcego. W przypadku tańszych karm, białko może pochodzić z odpadów zwierzęcych lub roślin, przez co jego wchłanianie, będzie znacznie słabsze. Ekstrakty białek zbożowych i roślinnych są obce dla organizmu kota. Karmy zawierające niskiej jakości białko, często wywołują alergie oraz problemy z trawieniem. Wynika to z bardzo dużego stopnia przetworzenia.
Dobre źródła białka, to między innymi kurczak, ryby, jajka, wołowina.

Tłuszcz

Koty, jako zwierzęta drapieżne, mają duże zapotrzebowanie także na tłuszcz. Dobra karma, będzie zawierała około 20% tłuszczu, natomiast produkty z niższej półki, znacznie mniej.
Aby kot był zdrowy, musi otrzymywać tłuszcz pochodzenia zwierzęcego, np. tłuszcz z kurczaka. Karma powinna zawierać także niewielki dodatek kwasów omega-3 i omega-6, które wpływają pozytywnie na sierść zwierzaka.

Węglowodany

Węglowodany są niewskazane w diecie kota – prowadzą one do otyłości oraz niepotrzebnie zwiększają apetyt. Duża ilość węglowodanów w karmie dla kota, może oznaczać to, że jest ona niskiej jakości. Producenci dodają do karm zboża z dwóch powodów – po pierwsze, są one bardzo tanie, a po drugie, zwiększa to sprzedaż karmy, bo kot je więcej. Z tego powodu, lepiej jest wybierać karmy, które zawierają jak najmniej węglowodanów prostych i skrobi. Wartościowe są natomiast dodatki roślinne, które mogą na przykład stanowić źródło witamin i minerałów.

Witaminy i minerały

Jeśli podajemy kotu tylko jeden rodzaj karmy, musimy zwrócić szczególną uwagę na to, czy zawiera ona wszystkie niezbędne składniki. Koty potrzebują odpowiedniej ilości witamin i minerałów i najlepiej, jeśli są one naturalnego pochodzenia. Karma musi zawierać także odpowiednią ilość tauryny, ponieważ organizm kota nie syntetyzuje tego aminokwasu.

Barwniki

Karmy zawierające barwniki wyglądają atrakcyjnie, ale mogą wywoływać alergie i stać się przyczyną chorób. Z tego powodu, należy wybierać przede wszystkim karmy bez dodatku barwników, lub zawierające naturalne barwniki pochodzenia roślinnego.

Podsumowując, zdrowa karma dla kota, powinna zaspokajać jego zapotrzebowanie na mięso, tłuszcze i witaminy. Wysoka jakość karmy, wpłynie na dobre samopoczucie kota i pozwoli mu zachować odpowiednią wagę.

Poniżej przedstawiamy ranking najpopularniejszych karm dla kotów!

Royal Canin Urinary Care

Royal Canin Protein Exigent

Royal Canin Pure Feline N1 Beauty

Royal Canin FCN Oral Sens.

Royal Canin Outdoor

Sprawdź! Sprawdź! Sprawdź! Sprawdź! Sprawdź!

Jeżeli szukasz czegoś więcej, sprawdź pełną ofertę sklepu pupilo.pl. posiadający szeroki wybór karm dla kotów.

Zobacz więcej karm dla kotów w sklepie pupilo.pl!

Jaka karma dla kota? Którą wybrać, na co zwracać uwagę? Najlepsza karma dla kota!
5 (100%) 1 vote