Jaka karma dla psa? Którą wybrać, na co zwracać uwagę?

Właściciele czworonogów zwykle nie przykładają zbyt dużej uwagi do składu wybieranej karmy. Może to prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich, jak biegunki lub zaparcia u psa, wypadanie sierści czy osłabienie organizmu. Z tego powodu, warto wiedzieć, jak odczytać prawidłowo etykietę karmy. 

Poniżej przedstawiamy zestawienie najważniejszych rzeczy, na które powinno się zwracać uwagę w trakcie wyboru karmy dla psa. Dzięki nim, łatwiej odpowiesz sobie na pytanie, jaka karma dla Twojego psa jest odpowiednia oraz którą powinieneś wybrać.

karma dla psa

Białko w karmie dla psa

Psy trawią zarówno białko zwierzęce, jak i roślinne, jednak znacznie bardziej wartościowe jest to pierwsze. Karma dla psa, powinna mieć około 20 – 30% białka wysokiej jakości. Ta ilość może być większa w przypadku szczeniaków, które intensywnie rosną. Dobre źródła mięsa w karmie dla psa, to suszone mięso kurczaka lub mączka z kurczaka (która znacznie różni się jakością od mączki mięsno-kostnej), podroby, mięso wołowe i wieprzowe. Tańsze karmy zawierają dużą ilość odpadów powstałych podczas produkcji mięsa, oraz zawierają gorzej przyswajalne białko roślinne.

Tłuszcze w karmie dla psa

Dobra karma dla psa, powinna dostarczać odpowiedniej ilości tłuszczu. Jest on nośnikiem wielu witamin oraz poprawia smak karmy. Dobra karma dla psa, powinna zawierać około 14 – 25% tłuszczu, oraz niewielką ilość kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6.

Zboża i inne węglowodany

Organizm psa dość dobrze radzi sobie z trawieniem węglowodanów, a dodatki roślinne, dostarczają sporej dawki witamin i minerałów. Dobrym wyborem są karmy, w których głównym składnikiem są jednak produkty pochodzenia zwierzęcego, które będą lżej strawne.
Karmy dla starszych psów, psów po kastracji i ze skłonnościami do tycia, powinny zawierać mniejszą ilość węglowodanów, ponieważ mogą one prowadzić do tycia. W standardowej karmie, ilość węglowodanów wynosi około 30 – 40%.
Dodatek odpowiednio spreparowanych węglowodanów do karmy, może wpłynąć na lepszą akceptację karmy przez zwierzaka.

Witaminy i minerały oraz fitoskładniki

Psy różnią się pod względem zapotrzebowania na składniki odżywcze, takie, jak witaminy i minerały. Z tego powodu, karma powinna być dobrana do wieku i wielkości psa i dostarczać odpowiedniej ilości makro i mikroskładników. Dla psów, należących do ras u których często występują określone dolegliwości, należy wybrać karmę uzupełniającą dietę o właściwe składniki.

Błonnik

Dobra karma dla psa, powinna zawierać także nieco błonnika, który reguluje procesy trawienne. Prawidłowo zbilansowana karma sucha, będzie zawierała go około 2 – 5%. Jeśli często pojawiają się problemy z zaparciami lub biegunkami, można wybrać karmę zawierającą więcej błonnika.

Poniżej przedstawiamy ranking najpopularniejszych karm dla psów!

 

Royal Canin Medium Digestive Care

Royal Canin Giant Adult

Royal Canin Mini Digestive Care

Royal Canin Urban Life Adult Small

Royal Canin Medium Light Weight Care

royal-canin-medium-light-weight-care
Sprawdź! Sprawdź! Sprawdź! Sprawdź! Sprawdź!

 

Jeżeli szukasz czegoś więcej, sprawdź pełną ofertę sklepu pupilo.pl. posiadający szeroki wybór karm dla psów.

Zobacz więcej karm dla psów w sklepie pupilo.pl!

 

 

Jaka karma dla psa? Którą wybrać, na co zwracać uwagę?
5 (100%) 2 votes