Kastracja kota – czy powinno się kastrować kota, kiedy przeprowadzić zabieg?

Coraz więcej osób decyduje się na wykonanie zabiegu kastracji kotów. Już nie tylko koty domowe, które nie są wypuszczane z domu, są poddawane temu zabiegowi, ale także koty żyjące przy domach. Dlaczego to ważne? Czy warto wykastrować kota i kiedy należy to zrobić?  Kastracja to termin stosowany wymiennie z terminem sterylizacja, jednak w rzeczywistości są to dwa różne działania. Sterylizacja może polegać na podwiązaniu jajników u samic lub jąder w przypadku samców. Kastracja jest to natomiast działanie bardziej zaawansowane. U kotek polega na przeprowadzeniu operacji usunięcia macicy oraz jajników, a u kocurów na usunięciu jąder.

kastracja kota

Dlaczego powinno się wykastrować kota?

Zabieg kastracji jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania niekontrolowanemu rozmnażaniu się kotów. Jest to operacja nieodwracalna polegająca na trwałym i całkowitym usunięciu narządów płciowych (u kotek macicy oraz jajników, a u kocurów jąder).

Kastracja to zabieg, który nie tylko pomaga zapobiec niekontrolowanemu rozmnażaniu się kotów, ale ma również inne zalety:

 • W przypadku kotek, kastracja zapobiega uporczywym i wyczerpującym rujom. Każdy, kto widział choć raz kotkę w rui wie, jak jest to męczące dla samego zwierzęcia oraz dla otoczenia. Kotka, która nie została wykastrowana ani zapłodniona może przechodzić ruję nawet kilkanaście razy w ciągu roku.

 • Kastracja może zapobiec tworzeniu się ropomaciczy – to groźne schorzenie, które dotyka niewysterylizowanych kotek. Często przebiega bezobjawowo aż do momentu mocnego przerostu macicy oraz jej wypełniania się ropą – wówczas jedynym ratunkiem jest operacja, ale na tym etapie jest to już duże ryzyko. Zdecydowanie lepiej przeciwdziałać poprzez kastrację kotki.

 • Kastracja kocura może zredukować jego zwyczaj oznaczania terenu. Tu duże znaczenie ma wczesny termin kastracji (zanim kocur przyzwyczai się do znaczenia wszystkiego wokół siebie).

 • Kastracja kocura pomaga zapobiec nowotworom – na przykład groźnemu rakowi prostaty.

JW Pet PIŁKA – GRZECHOTKA Royal Canin Pure Feline N1 Beauty JW Pet Motylek Royal Canin Outdoor
JW Pet BOA
Sprawdź! Sprawdź! Sprawdź! Sprawdź! Sprawdź!

Kastracja kota – Kiedy kastrować kota?

Istnieje wiele różnych poglądów na temat najlepszego momentu na kastrację kota. Decyzja powinna zapaść po konsultacji z doświadczonym lekarzem weterynarii. Zabieg kastracji można wykonać:

 • U kociąt w okolicach czwartego miesiąca życia – to wczesna kastracja, która jest preferowana przez niektórych lekarzy weterynarii. Zabieg jest bezpieczny i przeprowadzony tak wcześnie daje szansę na to, że kocur nie będzie później tak intensywnie oznaczał terenu wokół siebie.

 • Kastracja w okolicach szóstego lub siódmego miesiąca życia – najpopularniejszy termin. To może być tuż przed pierwszą rują u kotki lub po rui. U kocurów warto wybrać moment, gdy ich mocz zmieni zapach na znacznie bardziej intensywny.

 • Kastracja po pierwszym miocie – niestety wciąż wiele osób podziela pogląd, według którego każda kotka powinna wydać na świat choć jeden miot. To mit, który nie ma żadnego uzasadnienia, a wręcz przeciwnie. Kotka nie ma świadomości i pragnienia bycia matką dla kociąt – postępuje instynktownie, nie planuje macierzyństwa. Kastrując ją wcześniej niczego jej nie pozbawiamy (zwierzę nie ma takiej świadomości), a możemy zapobiec powikłaniom okołoporodowym oraz rozwijaniu się podstępnych chorób.

Kastracja kota – jakie są możliwe komplikacje po zabiegu?

Każdy zabieg niesie ze sobą pewne ryzyko. Kastracja również, ale jej zaniechanie może skończyć się groźnymi chorobami wewnętrznymi. Jakie są możliwe komplikacje po kastracji?

  • Złe zrastanie się blizny – wczesna kastracja jest pod tym względem mniej narażona na powikłania (u młodych kotów rany goją się szybciej).

  • Osłabienie po narkozie – to przejściowy spadek formy. Zwierzę po zabiegu powinno mieć zapewniony spokój, ciepło oraz odpowiednią opiekę.

  • Przejściowe kłopoty z wypróżnianiem się – po zabiegu warto umieścić kota w miłym kąciku wyłożonym specjalnymi podkładami chłonnymi z apteki. Jeśli zwierzę jest zbyt słabe, by korzystać z kuwety, podkład pochłonie nieczystości i ułatwi sprzątanie.

Odwiedź sklep pupilo.pl, w którym znajdziesz szeroki wybór artykułów dla kotów!

Zobacz więcej artykułów dla Twojego kota w sklepie pupilo.pl!

Kastracja kota – czy powinno się kastrować kota, kiedy przeprowadzić zabieg?
5 (100%) 1 vote[s]