Kategorie:

Kiedy kończy się cieczka?

„Czy wiesz, kiedy kończy się cieczka?” Jest to częste pytanie, które słyszę od właścicieli suczek. Wiedza na temat tego, kiedy następuje końcowy etap cieczki, jest istotna dla właścicieli psów, ponieważ może to pomóc w zapobieganiu ciąży oraz innym problemom zdrowotnym.


Właściwa cieczka u psa trwa od 7-9 dni, ale może się różnić w zależności od rasy. Najczęstszym objawem końca cieczki jest brak nastawania. Inne objawy to brak krwi w śladzie lub spadek aktywności fizycznej. Czasem suka przechodzi też krótkotrwały okres ospałości.

W którym dniu cieczki suka może zajść w ciążę?

Suka może zajść w ciążę między 8. a 12. dniem cieczki. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie suczki są tak samo funkcjonalne reprodukcyjnie i mogą one zachodzić w ciążę już w 6. lub 7. dniu cieczki, bądź też dopiero w 13. lub 14. dniu. Dlatego też, jeśli chcemy, aby suka zaszła w ciążę, powinniśmy korzystać ze stosunków płciowych przez cały okres trwania jej owulacji.

Ile razy w roku suka ma cieczkę?

Cieczka u suki występuje dość regularnie, około dwa razy do roku (odstępy pomiędzy okresami cieczki mogą wynosić jednak zarówno mniej, jak i więcej niż 6 miesięcy, w zależności od rasy, wielkości i wieku psa). W tym czasie jest ona zdolna do zapłodnienia. O ile zwierzę jest zdrowe.

Czy suczka po cieczce się zmienia?

Bywa, że ciąża urojona u niewykastrowanych suczek to stan, który może wystąpić kilka tygodni po cieczce. Jest on efektem hormonu progesteronu, który jest wytwarzany podczas ciąży u psów i kotów. Podczas ciąży urojonej suczka zachowuje się tak, jakby była ciężarna bądź miała szczeniaki, mimo iż nie została pokryta. Zdarza się, że wymiotuje ona lub odmawia jedzenia. Jej melisy mogą być też bardziej rozciągnięte i nabrzmiałe niż normalnie. Wydawałoby się, że powinna ona być szczególnie ostrożna podczas spaceru ze względu na ryzyko poronienia, ale tak naprawdę nie ma takiego zagrożenia – gdyby doszło do ruitratncy przeistoczeniu progesteronu wewnątrzmacicznego na testosteron (któremumowana jest ruja), hormon ruiny przeradza się wewnatrznacicznie na testorsteron (hormony rosnacego plemnika) a ten blokuje dalszy wysyp progesteronwu co skutkuje endometriozou czyli zespoleniem siateczki wewnetrznacedowej- macicy poza niemia czyli powrotem do normy

Zobacz również:  Jak uspokoić psa gdy szczeka?

Po czym poznać że cieczka się skończyła?

Wydzielina z pochwy może znów przyjąć ciemniejszą barwę. Zanika obrzęk sromu. Objawy cieczki ustępują w ciągu 1-5 dni. Do kolejnej rui trwa okres bezrujowy (łac. anestrus), podczas którego poziom hormonów jest stabilny, siostra nie może zajść w ciąże.

Jak zatrzymać cieczkę u suki?

Najczęściej stosuje się progestageny doustne, których podawanie należy rozpocząć w bardzo wczesnej fazie proestrus, aby zminimalizować skutki uboczne. Progestageny wykazują działanie antyandrogenne i poprzez supresję LH hamują prawidłowy przebieg cieczki. Podaje się je doustnie lub domięśniowo na 5-10 dni, a ich skuteczność sięga 90%.

Jak poznać że suka jest w ciąży?

Od momentu poczęcia, suka powoli zmienia swoje ciało. W piątym tygodniu ciąży możemy zwrócić uwagę na kilka charakterystycznych oznak. Jednymi z pierwszych oznak jest coraz większe zmęczenie suki oraz brak apetytu. Inne objawy to częste wymioty. Przyrost masy ciała można stwierdzić także po spojrzeniu na brzuch suki, który jest nieco większy w dolnej części. Zauważyć można też powiększone gruczoły mlekowe u suki.

Czy po zapłodnieniu kończy się cieczka?

Suczka może doświadczyć kolejnej cieczki, gdy tylko kończą się jej miesiączki, czyli po 54–72 dniach. Po pierwszym cieczkowaniu nie należy jednak oczekiwać regularnych cykli – to, ile razy w roku suczka będzie rujowała, zależy od indywidualnych predyspozycji oraz od tego, jak długo żyje. Suczki żyjące krótko (do ok. 5 lat) częstych cieczek mogą doświadczać kilka razy w roku lub nawet co 4–6 miesięcy. Z drugiej strony suczki, które doczekają się późnej starości (powyżej 10 lat), mogą rujować tylko raz na 2-3 lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *