Kot dachowiec – dlaczego warto przygarnąć kota dachowca, na co zwracać uwagę, na co uważać?

Decyzja o posiadaniu kota powinna być dobrze przemyślana. To odpowiedzialność na lata, a przy okazji szansa na stworzenie wspaniałej relacji ze zwierzakiem. Osoby, które decydują się na kota powinny jeszcze przemyśleć kwestię zakupu lub przygarnięcia zwierzęcia. Może zamiast wycieczki do hodowli rasowych kotów, warto rozejrzeć się w okolicznych schroniskach albo wokół domu za kotkiem, który czeka na ciepły kąt? Kot dachowiec, czy warto przygarnąć?

kot dachowiec

Dlaczego warto przygarnąć kota dachowca?

Koty dachowce, koty ze schroniska lub kociaki od dziko żyjącej kotki to zwierzęta, które warto przygarnąć z wielu względów. Przede wszystkim jest to kwestia miłości do zwierząt i sposób na to, by choć w niewielki sposób poprawić byt bezdomnych kotów, ale nie tylko. Za tym, by przygarnąć dachowca przemawia wiele kwestii:

  • To szansa dla kota żyjącego dziko lub wziętego ze schroniska na dom. Być może to jedyna taka szansa, bo wiele osób preferuje przygarnianie kociąt od niewysterylizowanych kotek.

  • Kot dachowiec może być równie miłym kompanem, jak kot rasowy, kupiony za większą kwotę. Zwierzęta mają swoją unikatową osobowość i często to właśnie kocie znajdy i zwierzaki przygarnięte z ulicy są najlepszymi przyjaciółmi domowników.

  • To humanitarna decyzja, dzięki której ograniczamy liczbę dziko żyjących zwierząt, którym zagraża wiele niebezpieczeństw (samochody, inne zwierzęta, głód, zimno).

  • W ten sposób możemy przyczynić się do ograniczenia niekontrolowanego rozmnażania się kotów. Przygarniętego z ulicy lub ze schroniska kota możemy wykastrować lub wysterylizować, dzięki czemu zwierzę będzie zdrowe i nie przyczyni się do powstawania kolejnych miotów.

  • Za kota ze schroniska lub wprost z ulicy nie musimy płacić. W dodatku adopcja kota ze schroniska powoduje, że zwierzę jest już przebadane, odrobaczone i przysługuje nam darmowa sterylizacja zwierzaka.

Jak przygotować kota dachowca do zamieszkania w domu?

Przygarnięcie kota dachowca to duża odpowiedzialność. Zwierzę może być po przejściach, z pewnością będzie początkowo nieufne, a często wręcz kłopotliwe. Dlatego warto przygotować się na to odpowiednio wcześniej. Kot przygarnięty z ulicy ma określone przyzwyczajenia i lęki. Może chować się przed nami, nie pozwalać się dotknąć, a nawet załatwiać się w nieodpowiednim miejscu.

Wiele cierpliwości, stopniowe oswajanie zwierzęcia i ciepło może sprawić, że kot na nowo wyrobi sobie odpowiednie nawyki, zaakceptuje otoczenie i zmieni się z dzikuska w najbardziej złaknione przytulania stworzenie. Ale niekoniecznie tak będzie i z tym musimy się liczyć.

Przygotowanie kota to przygarnięcia do domu to nie tylko kwestia zakupu kuwety, czy bycia gotowym do sprzątania po nim, ale także kwestie medyczne i sprawy związane z naszym bezpieczeństwem. Zwierzę przygarnięte z ulicy powinno być przebadane przez weterynarza, zaszczepione przeciwko wściekliźnie, odrobaczone oraz zaszczepione na kocie choroby. Indywidualny plan działania ustali lekarz weterynarii, ale dla naszego bezpieczeństwa najważniejszą kwestią są właśnie szczepienia przeciwko wściekliźnie oraz odrobaczanie.

JW Pet PIŁKA – GRZECHOTKA Royal Canin Pure Feline N1 Beauty JW Pet Motylek Royal Canin Outdoor
JW Pet BOA
Sprawdź! Sprawdź! Sprawdź! Sprawdź! Sprawdź!

Odwiedź sklep pupilo.pl, w którym znajdziesz szeroki wybór artykułów dla kotów!

Zobacz więcej artykułów dla Twojego kota w sklepie pupilo.pl!

Kot dachowiec – dlaczego warto przygarnąć kota dachowca, na co zwracać uwagę, na co uważać?
5 (100%) 1 vote[s]