Kot dla alergika – jakie rasy kotów dla alergików?

Największą tragedią dla miłośnika zwierząt, jest informacja, iż jest na nie uczulony. Co zrobić, gdy pragniemy stworzyć dom dla kota, jednak nie możemy tego uczynić z powodu alergii? Przedstawiamy poradnik, dzięki któremu dowiesz się, jaki kot dla alergika będzie najlepszym wyborem.

kot dla alergika

Kot dla alergika – objawy alergii

Alergie dotykają coraz więcej osób. Sierść oraz ślina kota, także może być silnym alergenem, wywołującym takie objawy, jak:
katar i kichanie
swędzenie skóry, pokrzywkę
opuchlizna powiek, łzawienie oczu
zaburzenia oddychania i kaszel
Na szczęście, istnieją rasy kotów, które nie powodują alergii, lub wywołują słabszą reakcję alergiczną niż w przypadku innych ras.

Co wywołuje alergię?

Alergie wywołują dwa czynniki – sierść kota oraz jego ślina. Najwięcej białek odbieranych przez nasz organizm jako szkodliwe, znajduje się w nasadzie włosa. Alergicy powinni unikać także głaskania kota, ponieważ na jego grzbiecie, stężenie alergenów jest największe.

Stężenie alergenów w mieszkaniu jest znacznie mniejsze wtedy, gdy nasz pupil często wychodzi na dwór. Ważne jest także regularne wietrzenie mieszkania.
W miejscu, w którym odpoczywa kot, stężenie alergenów jest największe, dlatego warto je regularnie czyścić i odkurzać. Kot nie powinien spać w łóżku z właścicielem, a także warto mu zabronić wypoczywania w tych miejscach, w których sami często przebywamy.

Kot jest bardzo czystym zwierzęciem, jednak w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia alergii, należy podjąć dodatkowe kroki. Kot wydziela mniej alergenów, gdy dodatkowo usuwa się alergeny z jego futra podczas kąpieli lub przecierania futra zwilżoną tkaniną.

Alergicy mogą zdecydować się także na zakup odkurzacza z filtrem HEPA, który pozwoli dokładnie pozbyć się sierści. Koty uwielbiają ocierać się o różne przedmioty, dlatego warto zadbać o to, by nie zostawała na nich kocia sierść. Można to osiągnąć między innymi, rezygnując z materiałowej, dość szorstkiej tapicerki.
Więcej alergenów wydzielają także koty, które nie są wykastrowane.

Jaki kot dla alergika? Koty które nie uczulają

Koty syberyjskie i abisyńskie, uczulają znacznie rzadziej od pozostałych ras. Może być to spowodowane między innymi tym, że koty tych ras nie tracą tak dużo futra i mają zwykle zdrową skórą, która mniej się łuszczy.
Inne rasy, które są polecane dla osób z alergiami, to między innymi:

  • Cornish Rex
  • Sfinx
  • Kot balijski
  • Kot orientalny krótkowłosy
  • Kot Deon Rex

Przedstawiciele tych ras wydzielają mniej białek wywołujących alergię, dzięki czemu mogą być hodowane przez osoby, które cierpią na umiarkowaną alergię.  Co ciekawe, naukowcom udało się wyhodować kota ze zmienionym genomem, który nie wywołuje alergii. Niestety, ale cena takich kotów wynosi kilka tysięcy dolarów.

 

JW Pet PIŁKA – GRZECHOTKA Royal Canin Pure Feline N1 Beauty JW Pet Motylek Royal Canin Outdoor
JW Pet BOA
Sprawdź! Sprawdź! Sprawdź! Sprawdź! Sprawdź!

Odwiedź sklep pupilo.pl, w którym znajdziesz szeroki wybór artykułów dla kotów!

Zobacz więcej zabawek dla Twojego kota w sklepie pupilo.pl!

 

Kot dla alergika – jakie rasy kotów dla alergików?
5 (100%) 1 vote[s]