Kot perski, jak wygląda, jak karmić, jak wychować?

Kot perski to jedna z najstarszych ras kotów. W XVI czy XVII wieku był obecny na królewskim dworze, gdzie towarzyszył wysoko urodzonym osobom. Teraz jest obecny także w domach i mieszkaniach zupełnie zwyczajnych ludzi. Rasa ta ewoluowała na skutek mutacji i sztucznie stworzonych przez człowieka zmian. Pomimo obecności różnych odmian kota perskiego, to właśnie ta „starego typu” jest najpopularniejsza i powszechni uznawana na najpiękniejszą.

kot perski

Jak wygląda kot perski?

Kot ten cechuje się tak charakterystycznym wyglądem, że nie sposób pomylić go z żadną inną rasą. Jego główną cechą, która przede wszystkim zwraca uwagę to bujna, długa, nawet kilkucentymetrowa sierść. Włosy na grzbiecie i brzuchu mogą mieć nawet kilkanaście centymetrów.

Kot perski waży nie więcej niż 6 kg, a jego sylwetkę cechuje duża proporcjonalność. Ma krótkie, ale umięśnione nogi, krótką również szyję, a do tego szeroką klatkę piersiową.

Spośród innych ras kota perskiego wyróżnia ponadto charakterystyczny kształt głowy. Jest ona duża, szeroka. Pyszczek jest spłaszczony, a u najnowszych odmian praktycznie płaski. Czoło jest wypukłe, a nosek krótki. Wypukłe są również duże, zawsze zdziwione oczy.

Kot perski występują w bardzo wielu ubarwieniach.

Jak karmić kota perskiego?

Główną rolę w codziennym żywieniu kota perskiego powinna odgrywać sucha karma. Należy ją dobrać do wieku kota. Będzie ona znakomitym rozwiązaniem, ponieważ zawiera idealną porcję wszystkich składników odżywczych, witamin i minerałów.

Aby dieta nie była jednak monotonna, należy ją wzbogacać różnymi starannie dobranymi dodatkami. Mogą nimi być:

  • sparzone filety rybne bez ości,
  • niewielkie ilości podrobów drobiowych,
  • gotowane chude mięso, takie jak drób, wołowina, królik,
  • raz na jakiś czas nabiał, w tym przypadku może to być biały ser, kilka łyżek śmietany 30%, jogurt naturalny,
  • ugotowana marchewka, pietruszka.

Jak pielęgnować kota perskiego?

Ta piękna rasa wymaga systematycznej pielęgnacji. Należy wziąć to pod uwagę jeszcze przed zakupem persa. Najważniejsze jest to, aby poświęcić kilka minut dziennie na staranne szczotkowanie pupila. Dzięki temu jego sierść będzie miękka i błyszcząca. Oprócz tego kota perskiego należy kąpać i od czasu do czasu strzyc.

W pielęgnacji kota perskiego bardzo istotna jest także higiena oczu. Posiada on krótki pyszczek, a przez to specyficznie zbudowane kanaliki łzowe. Mają one tendencję do zatykania się. Warto zatem używać specjalnych płynów dezynfekujących, które delikatnie wyczyszczą okolice oka, zapobiegną powstawaniu wydzieliny i infekcji.

Jak kąpać kota perskiego?

Kąpiel kota perskiego nie jest łatwym zabiegiem, a jej przebieg w dużej mierze zależy od cierpliwości kota.

Przede wszystkim woda powinna być ciepła, niegorąca. Należy uważać na uszy, oczy, aby woda się do nich nie dostała. Do kąpieli warto użyć specjalistycznych szamponów dostępnych w sklepach zoologicznych, a następnie także odżywki, która ułatwi rozczesywanie włosów. Suszyć je należy suszarką, ponieważ zapobiegnie to przeziębieniu. Jednocześnie włosy należy cały czas delikatnie rozczesywać. Kąpiel kota perskiego może być żmudna, ale jest konieczna. Jej częstotliwość zależy od rodzaju włosa i przyzwyczajeń kota. Nie powinno się jednak kąpać pupila rzadziej niż raz na dwa miesiące.

Jak ostrzyc kota perskiego?

Na początku najlepszym rozwiązaniem będzie strzyżenie kota perskiego u profesjonalnego groomera. Kiedy zwierzak oswoi się z maszynką, jej hałasem, można spróbować czynność te wykonać samodzielnie w domu. Warto jednak kupić specjalną do tego celu maszynkę. Ta „ludzka” nie będzie odpowiednia, ponieważ włosy persa są znacznie cieńsze i delikatniejsze niż człowieka.

Jak opiekować się kotem perskim?

Koty perskie są zwierzętami bardzo spokojnymi i zrównoważonymi. Nie lubią aktywnych zabaw, nie będą skakać po meblach i firankach, niechętnie będą się bawić z dziećmi. Bardziej niż to wszystko cenią wylegiwanie się na kanapie, głaskanie i przytulanie. Koty perskie nie mają także w sobie agresji, dlatego są bezpieczne i bardzo delikatne w kontakcie z najmłodszymi. Choć rasa ta określana jest jako leniwa i nad wyraz spokojna, zdystansowana, to jednak jej przedstawiciele bardzo potrzebują kontaktu z człowiekiem, przywiązują się silnie do swojego właściciela, nawet jeśli na takich nie wyglądają.

Kot perski będzie odpowiedni przede wszystkim dla osób systematycznych, które będą miały dla swojego pupila wystarczającą ilość czasu.

JW Pet PIŁKA – GRZECHOTKA Royal Canin Pure Feline N1 Beauty JW Pet Motylek Royal Canin Outdoor
JW Pet BOA
Sprawdź! Sprawdź! Sprawdź! Sprawdź! Sprawdź!

Odwiedź sklep pupilo.pl, w którym znajdziesz szeroki wybór artykułów dla kotów!

Zobacz więcej artykułów dla Twojego kota w sklepie pupilo.pl!

Kot perski, jak wygląda, jak karmić, jak wychować?
5 (100%) 1 vote