Kot Ragdoll, jak wygląda, jak karmić, jak wychować?

Kot Ragdoll to pod wieloma względami kot wyjątkowy. Jego nazwa z języka angielskiego oznacza szmacianą lalkę. Zawdzięcza ją swojej ogromnie nietypowej właściwości, jaką jest bardzo niska, wręcz znikoma pobudliwość nerwowa. Kiedy bierze się Ragdolla na ręce, jego mięśnie natychmiast wiotczeją i przypomina przez to właśnie szmacianą lalkę.

Kot Ragdoll

Jak wygląda kot Ragdoll?

Kot ten zaliczany jest do ras dużych. Samice ważą do 5 kg, natomiast samce do 8, a czasem nawet 10 kg. Pozostałe charakterystyczne cechy dla tej rasy to:

 • tylne kończyny dłuższe od przednich, czemu koty te zawdzięczają swój specyficzny chód,
 • wszystkie Ragdolle rodzą się białe, dopiero później nabierają właściwego ubarwienia,
 • oczy tego kota są zawsze niebieskie,
 • Ragdoll posiada półdługi, bardzo gęsty włos przypominający nieco króliczą sierść,
 • długi ogon,
 • trzy rodzaje umaszczenia: Colorpoint, czyli jasne z intensywną pigmentacją na końcówkach łap, ogona; „w rękawiczkach”, czyli jasne końcówki wszystkich kończyn, a do tego często gwiazdka na czole; Bicolor.

Kot Ragdoll- cechy charakteru

Jest to zwierzę wyjątkowe nie tylko poprzez swój piękny wygląd, ale również bardzo ciekawy i nietypowy dla kotów charakter. W pewnych momentach Ragdolle posiadają więcej cech psich nawet niż właściwych dla swojej rasy. Koty te są aktywne, skore do zabawy jedynie w najmłodszych latach. Z biegiem czasu nabierają jednak powagi, spokoju, stają się dostojne.

 1. Koty Ragdoll przywiązują się do człowieka, a nie do miejsca (jak psy). Ze swoim panem pojadą wszędzie. Są świetnymi towarzyszami w podróży. Szybko się przyzwyczajają do nowego miejsca (pokój hotelowy), nie niszczą mebli. Ważna jest dla nich jedynie obecność ich właściciela.
 2. Koty te są bardzo inteligentne i szybko się uczą. Potrafią same zaczynać zabawę, uwielbiają przynosić zabawki, biegać po nie, czyli aportować tak jak psy. Młodego Ragdolla bardzo łatwo nauczyć drapania tylko drapaka, nie mebli, utrzymywania czystości itd.
 3. Ragdolle lubią towarzystwo nie tylko ludzi, ale również innych zwierząt. Aby pupil nie czuł się samotny podczas nieobecności właściciela, można pomyśleć o zapewnieniu mu towarzystwa w postaci innego czworonoga.
 4. Kot ten kocha swojego pana i najchętniej nie odstępowałby go na krok. Lubi towarzyszyć w pracach domowych. Wieczorami będzie ze swoim właścicielem oglądał chętnie telewizję.
 5. Ragdolle potrafią zsynchronizować swój tryb życia z człowiekiem, co zdecydowanie wyróżnia je spośród innych kotów. Dostosowują swój czas snu i aktywności do trybu życia człowieka.

Jak karmić Ragdolla?

Prawidłowe żywienie Ragdolla jest niezwykle istotne dla jego zdrowia i ładnego wyglądu. Przede wszystkim koty to zwierzęta mięsożerne, które nie trawią zbóż. Zalecane są dla nich karmy wysokobiałkowe. Najbezpieczniejszym i najpewniejszym rozwiązaniem będzie zakup takiej karmy w sklepie zoologicznym lub gabinecie weterynaryjnym- na pewno nie w supermarkecie!

Oprócz tego Ragdollowi od czasu do czasu można podawać:

 • surową wołowinę,
 • indyk lub kurczak- sparzony lub surowy,
 • tuńczyk w sosie własnym.

Kot Ragdoll – Jak pielęgnować?

Koty Ragdoll nie są zbyt wymagające i nie potrzebują żmudnych zabiegów pielęgnacyjnych. Ich piękną, gęstą sierść należy jedynie 1-2 razy w tygodniu szczotkować. Oprócz tego raz w miesiącu należy podcinać pazurki.

Jak kąpać Ragdolla?

Kąpiele kotów tej rasy nie są kłopotliwe, a powinny być raczej sporadyczne. W zasadzie kąpie się Ragdolla, jeśli tego akurat wymaga. Warto użyć specjalistycznych szamponów i odżywek, które odżywią i zmiękczą jego piękną sierść.

JW Pet PIŁKA – GRZECHOTKA Royal Canin Pure Feline N1 Beauty JW Pet Motylek Royal Canin Outdoor
JW Pet BOA
Sprawdź! Sprawdź! Sprawdź! Sprawdź! Sprawdź!

Odwiedź sklep pupilo.pl, w którym znajdziesz szeroki wybór artykułów dla kotów!

Zobacz więcej artykułów dla Twojego kota w sklepie pupilo.pl!

Kot Ragdoll, jak wygląda, jak karmić, jak wychować?
5 (100%) 1 vote