Królik miniaturka
Kategorie:

Królik miniaturka – jak wygląda, czym jest, jak długo żyje? Najpopularniejsze odmiany!

Wiele dzieci marzy o swoim własnym zwierzątku. Często wybór pada na królika miniaturkę. Dlaczego? W powszechnej opinii jest miły, puchaty i nie wymaga takiej pielęgnacji jak pies czy kot. Ale czy to prawda?

Decydując się na zakup królika miniaturki, należy mieć na uwadze, że to żywe stworzenie i wymaga obecności właściciela, jak i odpowiedniej pielęgnacji oraz odpowiedniego żywienia. Przedstawiamy kompleksowy poradnik, dzięki któremu dowiesz się wszystko co musisz wiedzieć o popularnym zwierzęciu domowym jakim jest królik miniaturka.

Czym jest królik miniaturka?

Królik miniaturka to gryzoń, udomowiony królik europejski z rodziny zającowatych. Jedno z popularniejszych zwierząt domowych, hodowlanych. Pochodzą one od dzikich królików, które pierwotnie zamieszkiwały Hiszpanię. Ich waga oscyluje około 3,5 kilograma.

Jaka klatka dla królika miniaturki?

Klatka dla królika to pewien rodzaj więzienia, jednak każdy królik powinien takową mieć, aby mieć swoje miejsce, w którym będzie czuł się bezpiecznie. Mimo wszystko, jak najczęściej powinien być wypuszczany, ponieważ są to ciekawskie i towarzyskie zwierzęta.

Tak naprawdę im większa klatka, tym lepsza. Trzeba mieć na uwadze, aby królik mógł swobodnie się po niej poruszać.

Najlepsza będzie klatka z plastikowym spodem (te kratowane mogą być niebezpieczne dla królika) i z otwieraną górą. Królik nie powinien być trzymany w akwarium, ponieważ jest tam ograniczona cyrkulacja powietrza.

Czym karmić krolika miniaturkę?

W piramidzie żywieniowej królika podstawowym pożywieniem jest trawa, siano, mlecz i inne naturalne składniki. Króliki bardzo lubią także gałązki, suszone i świeże zioła.
Oczywiście dieta tych gryzoni powinna być także bogata w owoce i warzywa: jabłko, gruszka, mandarynka, żurawina, marchewki, brokuły, brukselka, dynia, jarmuż, cykoria, koper, papryka, sałata, rzepa. a od czasu do czasu : buraki, kalafior czy ogórek.

Można królikowi podawać specjalne skomponowane dla królików karmy i smakołyki, które można dostać w każdym sklepie zoologicznym. Do picia królikowi wystarczy świeża woda.

Zobacz również:  Z czego można zrobić budę dla psa?

Jak długo żyje królik miniaturka

Królik miniaturka przeciętnie żyje około 7 lat. Zdarzają się jednak przypadki, że króliki dożywają lat 10, jak i więcej. Wiele zależy od prawidłowego żywienia naszego pupila i spełniania jego wszystkich oczekiwań jak np. możliwości wybiegania się.

Jak duży rośnie królik miniaturka

Królik miniaturka nie powinien być dłuższy niż 40 cm. Zazwyczaj jest to 35 do 40 cm. Jednakże, jeżeli nie znamy rodziców danego królika może się okazać, że urośnie on dużo większy i trzeba się z tym liczyć. Długość uszu królików miniaturek nie przekracza 5,5 cm.

Jak rozpoznać czy królik miniaturka to samiec czy samica

Rozpoznanie płci powinno odbywać się około 3-4 miesiąca życia. Aby sprawdzić płeć królika musimy podciągnąć ogon do góry, aby móc zobaczyć narządy rodne danego malca. U samicy między pochwą a odbytem jest o wiele krótsza odległość niż u samców. Innym sposobem jest zwrócenie uwagi na niewielki wyrostek, przypominający rurkę – jest on obecny u samców. Natomiast u samiczek w bardzo małej odległości od odbytu znajduje się otworek z zagłębieniem w kształcie litery Y.

Jaki królik miniaturka

Istnieje naprawdę sporo odmian królików domowych. Możemy wyróżnić między innymi:

1. Angor miniaturka – charakteryzuje się długą sierścią i jest zazwyczaj krótki. Nie przekracza 1,5 kg wagi.
2. Karzełek Teddy – krótki, szeroki z krótkimi uszami. Bardzo gęsta sierść i dość płaski nosek, który wyróżnia go na tle innych odmian królików.
3. Baranek miniaturka – jeden z najpopularniejszych rodzajów miniaturek. Charakteryzuje się klapniętymi uszami.
4. Lewek miniaturka – charakteryzuje się bujną grzywą, przypominającą lwa. Mało ważą i są posiadaczami wyjątkowo małej głowy.
5. Hotot – rzadki gatunek królika miniaturki, pochodzący z Niemiec. Ich cechą charakterystyczną jest czarne obramowanie oczu, które sprawia wrażenie, że królik ma bardzo ciemne oczy, a sierść jest zazwyczaj biała.
6. Mini Rex – kolejna popularna rasa królików domowych. Posiada proporcjonalne ciało, szerokie czoło, wyraźną szyję i bardzo miękkie futerko.

Zobacz również:  Jak określić wiek małego kota?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *