Maltańczyk – jak wygląda, jak karmić, jak wychować?

Maltańczyk jest uroczym, niewielkim psem o śnieżnobiałej, długiej sierści. Ponieważ jest bardzo towarzyski i przyjaźnie nastawiony do ludzi, często zostaje wybierany na czworonogiego członka rodziny. Maltańczyk znany był już w starożytności. Bardzo popularny jest także współcześnie. Choć to rasa bardzo przyjazna, to wymaga jednak staranności włożonej tak w pielęgnację, jak i wychowanie.

Maltańczyk

Maltańczyk – jak dbać o jego wygląd?

Długie włosy (wbrew pozorom nie jest to sierść) w śnieżnobiałym kolorze to cecha charakterystyczna tej rasy. Aby zawsze wyglądały bardzo pięknie i efektownie, należy o nie jednak dbać. Niezbędne zatem zabiegi i czynności to:

1. Codzienne czesanie. Włosy maltańczyka nie linieją, czyli nie wypadają. Codzienne czesanie sprawia, że usuwane zostają martwe włosy, a ponadto zapobiega kołtunieniu się. Większość maltańczyków lubi i cierpliwie poddaje się wszelkim zabiegom pielęgnacyjnym. Mimo to do czesania warto przyzwyczajać pupila już od maleńkości.

2. Kąpiel. Częstotliwość kąpieli dużej mierze zależy od charakteru psa. Niektóre maltańczyki są niezwykle ruchliwe i ciekawskie. Nie omijają żadnej kałuży, wchodzą dosłownie wszędzie. Ślady ich przygód zostają oczywiście na białym futrze, które w tym wypadku trzeba czyścić często. Kąpiel psów spokojniejszych, mniej ruchliwych będzie rzadsza. Jeśli piesek spędza więcej czasu w domu na kolanach, kanapie czy swoim legowisku, to 1 raz na tydzień będzie w zupełności wystarczał.

Do kąpieli należy używać specjalnego szamponu dla psów długowłosych. Użyć można także odżywkę. Pod żadnym pozorem nie można natomiast używać kosmetyków przeznaczonych dla ludzi.

Wygląd włosów maltańczyka jest istotny. Mimo to w trakcie codziennej pielęgnacji pupila nie należy zapominać o wielu innych ewentualnych problemach, takich jak:

– wycieki z oczu, które u małych ras są stosunkowo częste. Można je usuwać przy pomocy przegotowanej wody, również naparu ze świetlika lub specjalnie przeznaczonych do tego preparatów. Aby zapobiec łzawieniu, robi się na czubku głowy po prostu kucyka. To właśnie długie włosy wchodzące w oczy są częstą przyczyną wycieków.

– infekcje uszu, które są częste u wszystkich psów zwisłouchych. Aby im zapobiec należy regularnie czyścić ucho pupila przy samym wejściu za pomocą zwilżonego wacika kosmetycznego.

– kamień nazębny, który pojawia się nawet u bardzo młodych jeszcze maltańczyków.

Maltańczyk – jak strzyc?

Sposób strzyżenia włosów zależy od tego, jaką rolę będzie odgrywał pupil. Jeśli będzie on psem wystawowym, strzyże się go według wzorca. Jeśli jednak będzie psem domowym, strzyże się go krócej, co jest o wiele bardziej praktyczne. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do profesjonalisty, czyli groomera, który sprawnie zrobi pupilowi ładną i praktyczną fryzurę.

Maltańczyk – jak karmić?

Żywienie maltańczyka odgrywa ogromną rolę w jego rozwoju. Zapewnia zdrowie, prawidłowe funkcjonowanie oraz piękny wygląd.

Najlepsze będą gotowe karmy, które zapewnią pieskowi optymalna ilość substancji odżywczych. Można je również zastąpić jedzeniem gotowanym samodzielnie. Musi być ono jednak odpowiednio dla tej rasy przygotowane. Zdrowy posiłek dla maltańczyka powinien wyglądać następująco:

– 60 g surowej, posiekanej lub zmielonej wieprzowiny lub wołowiny,

– 30 g bardzo miękkiego, nawet rozgotowanego ryżu,

– 90 g ugotowanych warzyw, np. marchewki, zielonej fasoli, surowej sałaty lub pietruszki.

Maltańczykom nie wolno podawać resztek z obiadu, gotowych, ludzkich posiłków, tym bardziej słodyczy.

Maltańczyk – jak się opiekować?

Przed podjęciem decyzji o zakupie maltańczyka, należy dowiedzieć się, jak taki piesek się zachowuje, jakie ma wymagania i jak wychować go na przyjaciela rodziny. Maltańczyk to rasa, która nie każdemu będzie odpowiadała. Przede wszystkim wymaga obecności człowieka, więc już sam ten fakt wyklucza pewną grupę osób z potencjalnych jego właścicieli.

1. Aby pupil wychowywał się spokojnie i szczęśliwie, należy poświęcić mu dużo uwagi. To rasa wymagająca czasu. Nie wolno go zostawiać samemu sobie, ponieważ nie znosi samotności. Potrzebuje zabaw, przytulania i ciągłej uwagi. Jeśli będzie się nudził, może niszczyć meble czy buty.

2. Właściciel maltańczyka musi swojego pupila zabierać wszędzie. Odpadają samotne wyjazdy na wakacje. Na szczęście jest to pies niewielkich rozmiarów.

3. Te małe pieski mają jednak dużą i mocną osobowość. Należy wykazać się wobec nich dużą stanowczością. W przeciwnym wypadku wejdą właścicielowi na głowę.

4. Maltańczyki są bardzo inteligentne. Uczą się szybko. Od najmłodszego okresu należy je uczyć komend, posłuszeństwa. To pozwoli na sprawowanie nad nimi koniecznej kontroli.

JW Pet HOL-EE CUZ LARGE Furbuster Przyrząd do zbierania sierści RecoFun Doozy Rabbit S Furbuster OBCINACZ DO PAZURÓW

Royal Canin Junior Maxi

ROYAL CANIN MAXI JUNIOR
Sprawdź! Sprawdź! Sprawdź! Sprawdź! Sprawdź!

Odwiedź sklep pupilo.pl, posiadający szeroki wybór produktów dla psów!

Zobacz więcej artykułów dla Twojego psa w pupilo.pl!

Maltańczyk – jak wygląda, jak karmić, jak wychować?
4 (80%) 2 votes