Najczęstsze choroby kotów, na co uważać, na jakie objawy reagować?
Kategorie:

Najczęstsze choroby kotów, na co uważać, na jakie objawy reagować?

Koty są dość wrażliwe na choroby. Dlatego tak ważne jest, posiadanie wiedzy na temat tego, jakie są najczęstsze choroby kotów i jak je rozpoznawać.

Najczęstsze dolegliwości, które występują kotów, to między innymi:

  • Kaliciwirus – choroba płuc i górnych dróg oddechowych. W przeciwieństwie do wielu innych, kocich chorób, nie powoduje ona objawów związanych z łzawieniem oczu i wydzieliną z nosa.
  • Tyfus koci (panleukopenia), choroba, która przenosi się przez wirusy. Odwodnienie i brak apetytu są szczególnie groźne dla małych kociąt, dlatego tak ważne są wczesne szczepienia. Wirus choroby szybko się przenosi na inne zwierzęta.
  • Zakażenie wirusowe układu oddechowego – daje podobne objawy, jak przeziębienie u ludzi, czyli kichanie i złe samopoczucie. Gdy choroba się rozwinie, może dojść do takich objawów, jak sklejenie powiek i łzawienie oczu.
  • Zakażenie wirusem FeLV (kocia białaczka) – to choroba wyniszczające organizm kota i prowadząca do stanów zapalnych, pogorszenia samopoczucia kota i utraty apetytu. W niektórych przypadkach, może dojść także do biegunki oraz łzawienia oczu. Choroba jest nieuleczalna, ale można jej zapobiegać, podając kotu szczepionkę przez zachorowaniem.
  • Zapalenie otrzewnej – występuje jedynie u młodych kotów, a jej przyczyną jest zakażenie wirusem. Po zakażeniu, w jamach ciała kota zaczyna gromadzić się płyn. Choroba jest bardzo groźna.
  • Wścieklizna – choroba, która praktycznie zawsze kończy się śmiercią niezaszczepionego kota. Przenosi się przez ślinę.

Choroby kotów – najczęstsze objawy

Każda zmiana zachowania kota, powinna zwrócić uwagę jego właściciela. Objawy chorób układu oddechowego, to kasłanie i kichanie. Może pojawić się u niego także większa ilość wydzieliny w uszach lub oczach.
Kot chorujący na jelita, będzie miał biegunkę oraz straci apetyt, co doprowadzi do chudnięcia – ten objaw towarzyszy także chorobom ogólnym. Chory kot może całymi dniami spać, lub przeciwnie – błąkać się niespokojnie po domu. Podczas choroby, pogarsza się stan sierści kota. Bardzo niepokojące dla właściciela, powinny być także drgawki kota oraz utykanie podczas chodzenia.

Zobacz również:  Żwirek silikonowy: 6 pytań i odpowiedzi

Jak leczyć kota?

Po pierwsze, należy zaszczepić kota na najważniejsze choroby, nawet, jeśli szczepienie nie jest obowiązkowe. Dotyczy to między innymi wścieklizny. Zaszczepiony i odrobaczony kot, znacznie łatwiej poradzi sobie w przypadku kontaktu z wirusem.
Jeśli zauważymy u kota objawy choroby, spróbujmy zanotować wszystkie objawy, które pojawiły się w ostatnim czasie i udajmy się ze zwierzęciem do weterynarza. Po zdiagnozowaniu choroby, zwykle należy podawać kotu odpowiednie medykamenty.

Aby Twój kot pozostał zdrowy i pełen energii, bądź pewny, iż zapewniasz mu odpowiednio zbilansowaną dietę. Poniżej, przedstawiamy niezbędne suplementy dla kotów w każdym wieku

Vetfood Cardioforce BasicVetfood Hepatoforce PlusVetfood For CalmVetfood BARFeed Aloe veraVetfood Amylactiv Balance

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *