Najczęstsze choroby kotów, na co uważać, na jakie objawy reagować?

Koty są dość wrażliwe na choroby. Dlatego tak ważne jest, posiadanie wiedzy na temat tego, jakie są najczęstsze choroby kotów i jak je rozpoznawać.

choroby kotów

Najczęstsze dolegliwości, które występują kotów, to między innymi:

  • Kaliciwirus – choroba płuc i górnych dróg oddechowych. W przeciwieństwie do wielu innych, kocich chorób, nie powoduje ona objawów związanych z łzawieniem oczu i wydzieliną z nosa.
  • Tyfus koci (panleukopenia), choroba, która przenosi się przez wirusy. Odwodnienie i brak apetytu są szczególnie groźne dla małych kociąt, dlatego tak ważne są wczesne szczepienia. Wirus choroby szybko się przenosi na inne zwierzęta.
  • Zakażenie wirusowe układu oddechowego – daje podobne objawy, jak przeziębienie u ludzi, czyli kichanie i złe samopoczucie. Gdy choroba się rozwinie, może dojść do takich objawów, jak sklejenie powiek i łzawienie oczu.
  • Zakażenie wirusem FeLV (kocia białaczka) – to choroba wyniszczające organizm kota i prowadząca do stanów zapalnych, pogorszenia samopoczucia kota i utraty apetytu. W niektórych przypadkach, może dojść także do biegunki oraz łzawienia oczu. Choroba jest nieuleczalna, ale można jej zapobiegać, podając kotu szczepionkę przez zachorowaniem.
  • Zapalenie otrzewnej – występuje jedynie u młodych kotów, a jej przyczyną jest zakażenie wirusem. Po zakażeniu, w jamach ciała kota zaczyna gromadzić się płyn. Choroba jest bardzo groźna.
  • Wścieklizna – choroba, która praktycznie zawsze kończy się śmiercią niezaszczepionego kota. Przenosi się przez ślinę.

Choroby kotów – najczęstsze objawy

Każda zmiana zachowania kota, powinna zwrócić uwagę jego właściciela. Objawy chorób układu oddechowego, to kasłanie i kichanie. Może pojawić się u niego także większa ilość wydzieliny w uszach lub oczach.
Kot chorujący na jelita, będzie miał biegunkę oraz straci apetyt, co doprowadzi do chudnięcia – ten objaw towarzyszy także chorobom ogólnym. Chory kot może całymi dniami spać, lub przeciwnie – błąkać się niespokojnie po domu. Podczas choroby, pogarsza się stan sierści kota. Bardzo niepokojące dla właściciela, powinny być także drgawki kota oraz utykanie podczas chodzenia.

Jak leczyć kota

Po pierwsze, należy zaszczepić kota na najważniejsze choroby, nawet, jeśli szczepienie nie jest obowiązkowe. Dotyczy to między innymi wścieklizny. Zaszczepiony i odrobaczony kot, znacznie łatwiej poradzi sobie w przypadku kontaktu z wirusem.
Jeśli zauważymy u kota objawy choroby, spróbujmy zanotować wszystkie objawy, które pojawiły się w ostatnim czasie i udajmy się ze zwierzęciem do weterynarza. Po zdiagnozowaniu choroby, zwykle należy podawać kotu odpowiednie medykamenty.

Aby Twój kot pozostał zdrowy i pełen energii, bądź pewny, iż zapewniasz mu odpowiednio zbilansowaną dietę. Poniżej, przedstawiamy niezbędne suplementy dla kotów w każdym wieku

 

Vetfood Cardioforce Basic

Vetfood Hepatoforce Plus

Vetfood For Calm

Vetfood BARFeed Aloe vera

Vetfood Amylactiv Balance

vetfood-cardioforce-basic vetfood-hepatoforce-plus vetfood-for-calm vetfood-barfeed-aloe-vera vetfood-amylactiv-balance
Sprawdź! Sprawdź! Sprawdź! Sprawdź! Sprawdź!

 

Jeżeli szukasz czegoś więcej, sprawdź ofertę sklepu zoorele.net, posiadający szeroką ofertę suplementów dla kotów.

Zobacz więcej suplementów dla Twojego kota w sklepie pupilo.pl!

Najczęstsze choroby kotów, na co uważać, na jakie objawy reagować?
5 (100%) 1 vote[s]