Jakie są najlepsze przysmaki dla kota? Jak wybrać?

Nawet jeśli na co dzień karmimy naszego mruczka karmą wysokiej jakości, to obecność smakołyków w jego diecie jest bardzo dobrym pomysłem. Dzięki temu zapewnimy mu dodatkową porcję składników odżywczych, a jego ulubione przysmaki mogą posłużyć jako forma nagrody za dobre zachowanie lub za wykonanie sztuczki. Jednak jakie smakołyki będą najlepsze dla naszego pupila?

Czym różni się przysmak od standardowej karmy?

Kocia karma powinna stanowić podstawę codziennego żywienia, podczas gdy kocie przysmaki to uzupełnienie – produkty o wyjątkowy smaku lub wyjątkowo korzystnym składzie. Zawartość korzystnych elementów, takich jak witaminy czy minerały, pozytywnie wpływa na zdrowie i wygląd kota. Pośród przysmaków możemy znaleźć takie, które poprawiają wygląd kociej sierści lub dbają o kondycję ich zębów czy pazurów.

Na co zwrócić uwagę w wyborze przysmaku dla kota?

Możemy kupić trzy podstawowe rodzaje przysmaków dla kota: takie, które mają mu przede wszystkim smakować, takie, które polepszą jego zdrowie oraz łączące obydwie te cechy. Odpowiedni przysmak powinniśmy więc dobrać w zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć.

Jakie są najlepsze przysmaki dla kota? Jak wybrać?

Przysmaki wygrywające swym smakiem

Ten rodzaj przysmaków nie posiada co prawda składu, który świetnie wpłynie na zdrowie kota, natomiast smakują pupilom. Takie przysmaki nie muszą być podawane codziennie, a jedynie na specjalne okazje, gdy chcemy sprawić naszemu mruczkowi  przyjemność. Smakowite kocie przekąski złagodzą stres i pomogą kotu przejść przez ciężkie chwile. Może to być wizyta u weterynarza, kąpiel czy obcinanie pazurów. Takie przysmaki stanowią sposób na rozpieszczenie kota.

Przysmaki dla kociego zdrowia

Przysmaki mogą oczywiście polepszyć zdrowie lub wygląd kota dzięki swemu korzystnemu składowi. Te, które poprawiają stan zębów, występują pod postacią dość twardych chrupek, które noszą nawet nazwę dentystycznych. Ich twarda struktura sprawia, że kot musi nieco wysilić się dla ich dobrego pogryzienia. W ten sposób jego zęby oczyszczają się z kamienia, a do tego pozostają ostre. Oprócz przysmaków na zęby, możemy też kupić takie, które polepszają wygląd sierści – głównie dzięki zawartości witamin i minerałów. Sierść kota rośnie szybciej, posiada też więcej blasku oraz miękkości. Przysmaki pomagają nawet rozwiązać problem z tworzeniem się kłaczków, których przyczyną jest lizanie przez koty ich własnego futerka. Specjalna gęsta pasta przyśpiesza trawienie sierści, jaka znajduje się w kocim żołądku.

Dostępne rodzaje przysmaków na rynku – jakie smaki?

Kocie przysmaki występują pod różnymi postaciami i mają różne kształty. Chrupki, podłużne snacki czy pasty – możliwości jest jeszcze więcej. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim smak  bo to od niego zależy korzystne działanie na zdrowie kota. W ten sposób przysmaki o smaku ryby oraz drobiu należą do jednych z najbardziej wartościowych. Szczególnie te o smaku kurczaka, z którego często robiona jest karma. Natomiast żaden kot nie oprze się silnemu aromatowi rybiego przysmaku. Bezmięsne przysmaki to przede wszystkim te na bazie mleka. Nie są one tak korzystne dla dorosłego mruczka, lecz z pewnością przydadzą się właścicielom małych kotków, stanowiąc przekąskę odpowiednią dla układu trawiennego kociąt.

Chcąc zadbać natomiast o kocie zdrowie, szczególnie o serce, warto jest sięgnąć po przysmaki z dodatkiem tauryny. Prawdziwym smakołykiem są natomiast przekąski na bazie kocimiętki – dla wielu kotów jest to ich ulubiony przysmak. Niezależnie od tego, czy podajemy kotu przekąski po to, by poprawić jego zdrowie, czy sprawić czystą przyjemność, to zawsze należy zachować umiar w ich podawaniu. Inaczej nasz pupil może nabawić się nadwagi, która jest bardzo szkodliwa dla jego zdrowia – przyczynia się nawet do skrócenia życia kota.

 

Karmy dla kota oraz wszelkie przysmaki znajdziesz w sklepie pupilo.pl

 

Rate this post