Odrobaczanie kota, czy trzeba, jak często przeprowadzać zabieg?
Kategorie:

Odrobaczanie kota, czy trzeba, jak często przeprowadzać zabieg?

Regularne odrobaczanie kota pomaga opanować i wyeliminować zagrażające zwierzęciu pasożyty. W przypadku kotów dorosłych odrobaczanie ma niebagatelny wpływ na ich zdrowie i kondycję, a w przypadku kociąt może to być nawet kwestia życia i śmierci. Jak odrobaczyć kota? Dlaczego należy to robić i jak często należy wykonywać ten zabieg?

Jak odrobaczyć kota w domu?

Odrobaczanie kota to prosty zabieg, który polega na podaniu zwierzęciu określonego preparatu (na przykład tabletki). Pod wpływem działania podanego leku pasożyty, które bytują w organizmie kota giną i są wydalane.

Kot jest najczęściej nosicielem glist oraz tasiemców. U dorosłych kotów zarobaczenie może wpływać na osłabienie, gorszą kondycję czy pogorszenie apetytu, ale u kociąt jest jeszcze groźniejsze – jeśli w porę nie zadziałamy, mocno zarobaczone kocięta mogą nie przeżyć.

Dlaczego trzeba odrobaczać kota?

Odrobaczanie ma bardzo dobry wpływ na kondycję kota. Już małe kocięta są zazwyczaj nosicielami pasożytów (zarażają się nimi od matki), które hamują ich wzrost oraz osłabiają organizm. Pasożyty mogą doprowadzić nawet do śmierci małego kota (kocięta nie są jeszcze tak odporne, jak dorosłe osobniki).

Jak często trzeba odrobaczać kota?

Nie ma jednej, sztywnej reguły, według której należałoby odrobaczać kota w określonych odstępach czasu. Częstotliwość odrobaczania należy dopasować do stopnia narażenia kota na robaki. Jeśli zwierzę jest typowym kotem domowym i jest karmione jedynie gotowym pokarmem, zabieg odrobaczania można przeprowadzać raz lub dwa razy do roku.

Koty wychodzące, nad którymi nie ma aż takiej kontroli (nie widzimy, co kot zje poza domem, z jakimi zwierzętami ma do czynienia), powinny być odrobaczane nawet cztery razy na rok.

Czym odrobaczać kota? Czy można odrobaczyć kota samodzielnie?

Istnieje wiele preparatów, które można zastosować do odrobaczenia kota. Najczęściej stosowane są: krople, tabletki oraz pasty. Specyfiki tego typu znajdziemy w gabinecie weterynaryjnym – powinny zostać dobrane przez lekarza weterynarii.

Zobacz również:  Chomik syryjski - jak wygląda, co je, jaka klatka, na co uważać?

Odrobaczenie można wykonać w gabinecie weterynaryjnym, a można również wykonać je samodzielnie w domu.

1.Vetfood BB & Recovery Balance sasz. 20g
2.Vetfood L-Methiocid 30 kaps.
3.Vetfood Anti Hairball 100 g
4.Vetfood BB & Recovery 100 g
5.Vetfood Intestivet Gel 15 ml

Jak odrobaczyć kota w domu?

Samodzielne odrobaczanie kota polega na podaniu mu odpowiedniej ilości preparatu. Powinniśmy dobrać ją wspólnie z lekarzem na podstawie wagi zwierzęcia.

  • Krople na skórę podaje się na kark, w miejscu, w które kot nie jest w stanie dotrzeć językiem. Chodzi tu o kwestie bezpieczeństwa, by zwierzę nie spożyło leku, nie zlizało go.
  • Tabletki można rozgnieść i wymieszać z jedzeniem albo podać kotu do połknięcia. Jeśli zdecydujemy się na tę drugą metodę, warto przytrzymać pyszczek zwierzęcia zamknięty, by kot nie mógł wypluć tabletki. Po chwili zwierzę powinno przełknąć ślinę wraz z tabletką.
  • Pastę najlepiej aplikować wprost do kociego pyszczka (głębiej, w okolice przełyku).
Warto wiedzieć! Jeśli mamy pod opieką kilka kotów, powinniśmy je odrobaczać równocześnie. Nie ma sensu odrobaczać tylko jednego lub części zwierząt, bo te, które nie zostały odrobaczone zarażą w krótkim czasie robakami pozostałe zwierzęta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *