Jak oduczyć psa biegania za samochodami?

Instynkt myśliwski jest zakodowany w psich genach wraz z innymi różnymi zachowaniami. To on zmusza psa do uganiania się za samochodami i wszystkimi szybciej poruszającymi się obiektami. Pies widząc pojazd, który szybko mu się wymyka, automatycznie rusza w pościg, by go dogonić, obezwładnić, zatrzymać i… zjeść lub pochwalić się zdobyczą przed swoim właścicielem, by ten mógł uznać go za zdolnego i zdatnego łowcę. Oduczenie pupila tego zachowania zależy w dużej mierze od zaangażowania w szkolenie, które wymaga od realizacji ustalonych planów każdego jednego dnia, niezależnie od samopoczucia czy braku chęci.

Szczęściem dla właścicieli jest fakt, iż pies to bardzo pojętne stworzenie, które poza instynktem myśliwskim ma wbudowane w genach także inne mechanizmy – jak mechanizm obronny czy też mechanizm postępowania motywacyjnego, który wymusza na nim postępowanie i powtarzanie czynności, które przyniosły mu zysk i zadowolenie.

Zanim oduczy się ganiać za poruszającymi się obiektami

Należy zastanowić się najpierw czy odpowiednio wyszkoliliśmy swoje zwierze i czy mamy nad nim jakąkolwiek władzę. Czy pies słucha komend i reaguje na głos właściciela? To podstawowe pytania, a pozytywna odpowiedź może być gwarantem powodzenia kolejnych kroków.

Ważne!

Nauka reakcji na komendy, posłuszeństwo oraz reakcji na głos właściciela w każdej sytuacji to najważniejsze zadania szkoleniowe, jakie czekają każdego pana i panią, sprawujących opiekę nad psem. Istnieje wiele różnych szkół szkoleniowych w całym kraju, które pomagają postawić pierwsze kroki w nauce i wychowaniu psiego przyjaciela ale i dają możliwość właścicielom na lepsze poznanie swoich podopiecznych. Czasem warto skorzystać z pomocy fachowcy i jego ogromnej wiedzy w dziedzinie.

Wiedząc, że smycz to najlepszy wspólnik szkoleniowy

Krótka smycz to najlepszy przyrząd, który pomaga wymóc pewne zachowania nad swoim pupilem. To najlepszy wspólnik przy szkoleniu, dający właścicielowi władzę nad psem. Jej atutów jest niezwykle wiele, jednak najważniejszym jest, iż trzymanie krótko psa – szczególnie w pierwszych okresach szkolenia, nie jest dla niego krzywdą, tym bardziej że lepiej dbamy o jego bezpieczeństwo, o to by nie uciekł zbyt daleko i nie wpadł pod nadjeżdżający pojazd.

Po uporaniu się z niechęcią do smyczy?

Trening czas zacząć. System premiowy dla psa, który nagradza jego dobre zachowanie, a karze nieposłuszeństwo i wszelkie głupoty to najlepszy program szkoleniowy dla czworonoga. Oduczenie biegania za samochodem, gdy doskonale panuje się nad jego zachowaniem i trzyma się go na krótkiej smyczy to błahostka. Wystarczy stanąć przy osiedlowej ulicy, lub namówić małżonka czy sąsiada do krótkich i częstych przejażdżek przed domem, ustawić się w odpowiednim miejscu i gdy przejeżdża samochód wydać komendę „Siad”, lub „Zostań”, „Waruj”. Gdy pies wykona ją poprawnie nagradza się go. (Nie stawać przy zbyt często uczęszczanych drogach na początku szkolenia!)

Te czynności należy powtórzyć wielokrotnie, a następnie wydłużać smycz – stopniowo, aż do momentu gdy będzie można się jej pozbyć.

Warto wiedzieć!

Pies, który nie reaguje i nie rozumie komend głosowych nie oduczy się biegania za pojazdami. Także reakcja na głos właściciela jest bardzo ważna.

Ekscytacja jest ważna

Smakołyki to nie jedyny bodziec, którym możemy zadowolić pupila po dobrze wykonanym zadaniu. Przydadzą się również jego ulubione zabawki lub zwykła ekscytacja właściciela, pochwała i wyrażenie wielkiego zadowolenia graniczącego ze szczęściem. To bodźce, które doskonale działają na świadomość zwierzęcia.

Bardzo ważne!

Bodźce zewnętrzne i system premiowy to najważniejsze czynniki. Nieodpowiednie nagradzanie lub ganienie może doprowadzić do utrwalenia złych i niepożądanych zachowań u zwierzęcia, jak na przykład niechęć do smyczy.

Inne rozwiązanie z wykorzystaniem najnowszych technologii

To rozwiązanie, które ma wielką rzeszę zwolenników oraz tak samo dużą osób o odmiennym myśleniu. Jest nim zastosowanie elektrycznego pastucha, czyli obroży treningowej. Pozwala ona na pełną kontrolę nad zachowaniem zwierzęcia. Stosując ją do oduczenia go biegania za samochodami również należy stosować system premiowy.
Obroża treningowa przy pracy.

Wyposażenie zawiera pilota oraz obrożę, która może wykorzystywać do działania bodziec elektryczny, sygnał dźwiękowy lub wibracje do tego, by właściciel z zadowoleniem mógł sprawować kontrolę nad swoim czworonogiem. Elektryczny pastuch ma także zasięg działania poza którym pilot okazuje się całkowicie nieprzydatny.

Zakładając obrożę psu można ze spokojem pozbyć się krótkiej i długiej smyczy, ustawiając się przy ulicy i czekając na samochód. Reakcja psa na nadjeżdżający pojazd jest oczywista, a właściciel koryguje ją naciśnięciem przycisku na pilocie. Gdy pupil przybiegnie można go nagrodzić. Ten system również należy wykorzystywać przez jakiś czas. Należy nie zapomnieć by zorientować się o wodoszczelności obroży treningowej, gdyż modeli jest wiele i z różnymi udogodnieniami.

Obroża treningowa w żaden sposób nie krzywdzi zwierzęcia – działa tylko korygująco na jego zachowanie, daje bodziec, który umożliwia mu zaprzestanie działania i zmiany kierunku myślenia.

Rate this post