Papuga Ara
Kategorie:

Papuga Ara – jak wygląda, co je, jak się nią opiekować, jaką klatkę wybrać?

Papuga Ara to ptak, o którego posiadaniu marzy na pewno mnóstwo osób. Zachwyca swoim pięknym wyglądem i nieprzeciętną inteligencją. To ptak egzotyczny, którego wygląd, wymagania i zachowania zupełnie różnią się od znanych w Europie gatunków.

Jak wygląda papuga Ara?

Wśród tego rodzaju papug wyróżnić można kilka gatunków różniących się od siebie upierzeniem i rozmiarem.

Ara ararauna.

Jej długość wraz z ogonem może wynosić nawet 90 cm. Jest jedną z największych Ar. Cechą charakterystyczną tego gatunku są białe policzki. Jej kark, skrzydła oraz pióra ogonowe są w kolorze turkusowym. Brzuch jest żółty, a głowa zwykle zielona. Dziób tej papugi jest natomiast czarny. Przedstawiciele obu płci są do siebie bardzo podobni w takim stopniu, że do ich stuprocentowego rozpoznania niezbędne jest badanie laboratoryjne.

Ara szafirowa.

Jest to jeden z najrzadziej występujących gatunków, zagrożony wyginięciem. Dziko żyjących jest jedynie około 300 sztuk. Gatunek ten posiada żółty brzuch. Kark, skrzydła i głowa są natomiast w kolorze turkusowym.

Ara zielona.

To także gatunek zagrożony wyginięciem. Pióra tuż nad dziobem są w kolorze czerwonym. Pióra ogonowe z kolei są kolorowe: czerwone, niebieskie i żółte. Reszta ciała Ary zielonej pokryta jest piórami w kolorze zielonym.

Ara oliwkowa.

Ma bardzo podobne upierzenie jak Ara zielona. Jej pióra są jednak nieco jaśniejsze i mają bardziej oliwkowy niż czysto zielony odcień. Ara oliwkowa jest także większa. Może mierzyć około 90 cm długości wraz z ogonem.

Ara żółtoskrzydła, inaczej czerwona.

Wyróżnia się bardzo kolorowym upierzeniem. Posiada charakterystyczny dziób- w dolnej części szary, a w górnej czarny. Ma żółte oczy, a skóra wokół nich jest biała. Ara żółtoskrzydła mierzy około 90 cm długości, z czego 50 cm stanowi jej ogromny ogon w różnych kolorach:niebieskim, żółtym i czerwonym. Rozpiętość skrzydeł to nawet 1 metr.

Zobacz również:  Łoś - ciekawostki, waga, poroże

Ara zielonoskrzydła.

Podobnie jak żółtoskrzydła posiada szaro-czarny dziób. Jest bardzo kolorowa. Szyję, głowę oraz górną część grzbietu posiada czerwoną. Niżej grzbiet jest zielony tak jak i skrzydła na tej samej wysokości. Pozostała część skrzydeł, a także ogon są niebieskie, ale posiadają zielone brzegi. Jest również bardzo duża. Może mierzyć nawet około 1 metra długości oraz ważyć ponad 1,5 kg.

Ara różowooka.

Jest jedną z mniejszych Ar. Może mierzyć do 60 cm długości. Posiada jasne, oliwkowe zabarwienie. Na czole oraz pokrywach usznych znajdujących się tuż za okiem można dostrzec pomarańczowe plamki. Znajdują się one także na przednich częściach skrzydeł. Młode osobniki są całkowicie zielone. Skóra wokół oczu w przypadku tego gatunku jest różowa. Dziób jest cały czarny.

Ara kasztanowoczelna.

Należy do najmniejszych Ar. Jej upierzenie jest zwykle zielone o nieco oliwkowym odcieniu. Po wewnętrznej stronie skrzydeł można dostrzec czerwone plamy. Ogon ma długi w stosunku do reszty ciała i wielobarwny. Nad dziobem posiada niewielki łuk w kasztanowym, czasem bardziej brązowym kolorze, któremu zawdzięcza swoją nazwę. U samców łuk ten ma intensywniejszą barwę.

Jak opiekować się papugą Arą?

Ary to wyjątkowe zwierzęta. W niczym nie przypominają znanych w Europie ptaków domowych. Są nadzwyczaj inteligentne, bardzo łatwo się je oswaja, łatwo też wchodzą w interakcje z ludźmi. Są także niezwykle wymagające. Decydując się na właśnie ten gatunek, należy pamiętać, że:

1. Ary są bardzo zaborcze. Lubią zwracać na siebie uwagę. Często hałasują.

2. Należy im zapewnić bezpieczne pomieszczenie. Ara nie może stale przebywać w klatce. Z pokoju, w którym będzie należy usunąć cenne przedmioty, lustra, drobne przedmioty i ozdoby, a także trujące dla niej rośliny. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka to nawet 1 metr, co należy sobie uświadomić przed takim zakupem.

Zobacz również:  Jak określić wiek małego kota?

3. Należy uzbroić się w cierpliwość.

4. Papuga nie może poczuć się samotna. Należy z nią spędzać bardzo dużo czasu. W przeciwnym wypadku zwłaszcza w przypadku Ar dochodzi do problemów psychicznych objawiających się np. wyskubywaniem piór.

5. Należy także pamiętać o tym, że papugi są zwierzętami długowiecznymi. Ara czerwona, czyli inaczej żółtoskrzydła- ta, która jest najbardziej lubiana- może dożyć nawet 80 lat.

6. Ary są duże. Potrzebują swobody, możliwość fruwania. W innym przypadku dochodzi do chorób i deformacji. Należy zapewnić im dużo wolnej przestrzeni.

Papuga Ara – co je?

Optymalnym rozwiązaniem jest kupowanie gotowych mieszanek posiadających wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania papugi Ary. Oprócz tego można jej podawać:

– świeże owoce, takie jak pomarańcze lub banany,

– różne rodzaje orzechów,

– zieleninę,

– nasiona traw i zbóż,

– warzywa,

– owoce dziko rosnące, takie jak głóg, jarzębina, dereń czy tarnina.

Papuga Ara – Jaka klatka?

Najczęściej występujące w hodowli papugi Ary to Ary czerwone. Należą one do dużych gatunków. Mogą mieć około 90 centymetrów długości, a rozpiętość ich skrzydeł to nawet 1 metr. W związku z tym należy im zapewnić odpowiednich rozmiarów klatkę.

Najlepszym rozwiązaniem są woliery, czyli duże klatki dla ptaków. Można kupić gotową wolierę, można ją także wykonać samodzielnie przy pewnych możliwościach i umiejętnościach. Można tak dużą klatkę umieścić także na zewnątrz. Przy średnicy ponad 5 metrów papuga będzie mogła w niej spędzić nawet całe lato i swobodnie się w niej poruszać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *