Shih tzu to uroczy pies towarzyski pochodzący z Tybetu. Spotyka się go w blokach w mieszkaniach, a także w domach. Jest lubiany i bardzo popularny.
Shih tzu – jak dbać o przedstawiciela tej rasy?
Piesek ten wyróżnia się bardzo pięknym wyglądem. Gęsta sierść jest jego ogromną ozdobą, a zarazem cechą charakterystyczną. Aby jednak wyglądała ona jak najładniej, należy o nią pilnie dbać.
1. Najważniejsze jest codzienne szczotkowanie sierści shih tzu. Pozwoli to na zapobiegnięcie powstawania kołtunów, nadanie sierści blasku i miękkości, a także pozbycie się zanieczyszczeń. Do czesania należy używać specjalnych środków ułatwiających rozczesywanie oraz grubego grzebienia. Zaleca się czesanie codziennie przez co najmniej 30 minut.
2. Stosowanie specjalnych środków do pielęgnacji. Profesjonalne kosmetyki nie tylko ułatwią rozczesywanie, ale również sprawią, że sierść będzie miękka i błyszcząca.
3. Kąpanie. Jeśli piesek mieszka na stałe w domu, można go myć 1 raz w tygodniu. Na początku warto skorzystać z pomocy groomera, który przy okazji udzieli przydatnych porad.
Piękna sierść to jednak nie jedyne, na co należy zwracać uwagę.
1. Pieski razy shih tzu są szczególnie narażone na zapalenie spojówki i rogówki. Długą sierść, która wchodzi im w oczy, należy zatem wiązać w kucyk na czubku głowy.
2. Shih tzu to pieski o charakterystycznej krótkiej kufie. Specyficzny układ żuchwy sprawia, że psy te mogą mieć problemy z żuchwą, czasem również kłopoty z rozgryzaniem suchej karmy. U wielu shih tzu po 6. roku życia pojawiają się choroby przyzębia, takie jak zapalenie ozębnej.
3. Wzorcowa masa ciała shih tzu to 4,5 do 7 kg. Budowa ciała psa może być jednak maskowana przez dość bujną sierść. Należy zatem regularnie kontrolować wagę, aby ochronić pupila przed otyłością.
4. Kolejna częsta przypadłości psów rasy shih tzu to bardzo wrażliwa skóra. Reakcje alergiczne mogą pojawiać się na skutek kontaktu np. z pyłkami i roztoczami.
Jak karmić shih tzu?
Shih tzu to rasa wymagająca nie tylko pod względem pielęgnacji, ale również sposobu żywienia.
Najprostszym rozwiązaniem może być podawanie pupilowi gotowej, pełnoporcjowej karmy, która będzie zapewniała niezbędną ilość składników mineralnych.
Druga metoda to przygotowywanie samodzielnie posiłków. W tym wypadku należy przede wszystkim starannie dobierać produkty. Pełnowartościowy posiłek dla shih tzu powinien składać się z trzech elementów:
1. Mięsa:
– zalecany jest kurczak, indyk, królik; wołowinę należy podawać z ostrożnością, ponieważ może uczulać; zrezygnować należy natomiast z wieprzowiny;
2. Wypełniacz:
– makaron,
– ryż.
3. Warzywa:
– praktycznie wszystkie oprócz strączkowych i kapustnych.
Wszystkie ze składników powinny być w równych porcjach.
Przy podawaniu psu samodzielnie przygotowywanych posiłków zaleca się stosowanie dodatkowych witamin.
Nie powinno się natomiast psom razy shih tzu, tak jak zresztą i wszystkim innym, podawać resztek z obiadu, słodyczy, przyprawionych dań.
Jak wychować?
Shih tzu są psami bardzo inteligentnymi, żywiołowymi i radosnymi. Są towarzyskie i lubią kontakt z człowiekiem. Jednocześnie wyróżniają się dużą niezależnością, silną osobowością i charakterem. Z tego powodu należy je wychowywać stanowczo, konsekwentnie. Nie wolno ulegać, ponieważ może to doprowadzić do nieposłuszeństwa ze strony psa i utraty autorytetu. To, jak opiekować się shih tzu, zależy w dużej mierze od temperamentu. Zdarzają się psy i mniej , i bardziej spokojne, uległe i zrównoważone.