Jak uspokoić psa w Sylwester?

Zima tuż tuż i jedna z największych imprez wieńczońcych rok czeka na wykorzystanie zapasów petard i fajerwerków. Sylwester, który jest hucznie świętowany w całym kraju – bez wyjątków, to gwarancja dobrego wejścia w nowy rok. Dla większości najważniejszym jest, by było gorąco jak w równikowych krajach nawet w środku zimy i przy ujemnych temperaturach wskazywanych przez termometry, dlatego zaopatrują się w arsenały petard i w ten oto dobry i sprawdzony sposób żegnają to co już za nimi. Niestety nie wszyscy są zadowolenie z takiego świętowania – jak psiaki, które bardzo często boją się i chowają gdzie tylko mogą. Sylwester to dla wielu podopiecznych czas, w którym przeżywają wielkie zdenerwowanie, a czasem i panikę, gdy strach bierze nad nimi górę, a brak zainteresowania właściciela lub jego nadmiar dodatkowo wzmagają te odczucia.

 

Jak uspokoić psa w dzień Sylwestrowy?

Farmaceutyki, które może przepisać lekarz weterynarii to doskonałe wsparcie dla właściciela, który pragnie by jego psiak łagodnie przeszedł przez ten trudny dla niego czas. Zwierzęta bardzo często wpadają w panikę objawiającą się zniszczeniami w domu (gdy właściciela nie ma), wyciem, bieganiem w kółko lub chowaniem się w najciemniejszy i najbardziej oddalony od źródła wystrzałów kąt. Trauma, jaką przeżywają psy, jest potęgowana przez ich doskonały słuch – wielokrotnie lepszy od ludzkiego. Dla nich tą imprezę można porównywać do zrzutu dokonywanego przez bombowce. Farmaceutyki pozwalają psom na słabszą reakcję na bodźce lub otępiają nieco zwierzęta, by hałasy nie docierały do ich umysłów z takim natężeniem.

 

Ważne!

Nie wolno podawać zwierzętom leków dla ludzi i farmaceutyków bez konsultacji weterynaryjnej. Zarówno lek jak i dawkowanie należy wcześniej skonsultować, by nie zaszkodzić zwierzęciu, a czasem nawet nie doprowadzić do jego śmierci. Trzeba pamiętać, że są to leki, a nie suplementy diety i złe dawkowanie może skończyć się tragicznie.

 

Nie zostawiaj psa samemu sobie

Pozostawienie psiaka samego to dla niego czasem zbyt duży sprawdzian. Nigdy nie należy tego robić, gdy wcześniej się nie spędziło z nim Sylwestra i nie ma się pewności co do jego reakcji. Gdy pies źle reaguje na huk i częste rozbłyski, krzyki ludzi na ulicach i wszystkie sylwestrowe hałasy, lepszym rozwiązaniem niż pozostawienie go samego jest wynajęcie kojca w hotelu dla zwierząt. To rozwiązanie powinno zapewnić mu odpowiednią opiekę nawet w Sylwestra.

Dobrym wyborem z pewnością będzie hotel oddalony od ruchliwych ulic i centrów miast, stojący nieco na uboczu. Nawet ten, do którego trzeba dojechać – byle by był w jak najspokojniejszej okolicy. To rozwiązanie nie tylko zapewni mu towarzystwo w tą ciężką noc, ale i da wygodę właścicielowi, który po powrocie do domu nie zastanie zdemolowanego mieszkania nadającego się do ponownego remontu.

 

Warto wiedzieć!

Podanie leków, które przepisał weterynarz można oczywiście zlecić prowadzącemu hotel. To rozwiązanie będzie dodatkowym gwarantem, że psiakowi nic złego się nie stanie, że nie przeżyje traumy i nie będzie szalał z samotności, i ze strachu przed tym co corocznie gotują swoim zwierzakom niemądrzy ludzie.

 

By zdać sobie sprawę jak zadbać o dobro swojego psiaka w czasie pełnym wybuchów i innych straszydeł, których on nie znosi, trzeba wiedzieć co go tak bardzo drażni. Otóż są to:

  • nadopiekuńczość właściciela
  • hałas
  • rozbłyski na niebie
  • brak bezpiecznego miejsca
  • brak bodźców, które zachęciłyby do zajęcia się czymś innym.

Zachowanie właściciela ma ogromny wpływ na psa. Gdy psiak panikuje słysząc wystrzały, a opiekun nienaturalnie się nad nim użala, głaszcze i pociesza, to wcale go nie uspokaja, lecz potęguje jego reakcje.

 

Pamiętaj!

Nigdy nie powinno się głaskać psiaka w okresach wysokiego stresu, takich jak Sylwester. Może on zupełnie bezwiednie źle zareagować i na przykład ugryźć nawet swojego ukochanego pana czy najukochańszą panią.

 

Reakcje opiekuna powinny być zupełnie naturalne i niczym nie odbiegać od zwykłej normy. Gdy on jest spokojny i nie zachowuje się dziwnie to psiak także stara się nie bać i nie reagować. Nadopiekuńczość można wpisać na listę problemów Sylwestrowych.

By zminimalizować złe skutki hałasu i gwałtownych rozbłysków na niebie powinno się zasłonić okna, które można dodatkowo uszczelnić (kocami, prześcieradłami i wszystkim co może zatrzymać choćby niewielkie dawki dźwięku). Relaksacyjna muzyka puszczona z komputera także pomoże zneutralizować dźwięk gwałtownych wybuchów.

Warto zrezygnować ze wszystkich kanałów telewizyjnych i radiowych, które będą emitować zabawy sylwestrowe. Samotny psiak nie będzie przecież korzystał z telewizji i wsłuchiwał się w radiowe listy przebojów, dlatego skonstruowanie dla niego dobrej i spokojnej listy odtwarzania, którą można puszczać w kółko, powinno być dla niego najlepszym sposobem na odstresowanie.

Jednym z ulubionych, bezpiecznych miejsc w mieszkaniach i domach są łazienki lub dokładniej wanny. Właśnie tam warto położyć pieskowi jego ulubiony kocyk i zabawki. Zabawki są niezbędne do tego, by mógł zająć się czymś innym i wyłączyć nasłuchiwanie choćby na chwilę. Koncentracja na gryzieniu pomoże mu nie tylko lepiej wejść w nowy rok, ale przede wszystkim uspokoić się, gdyż długotrwałe żucie ma kojący wpływ na każdego psa.

 

Warto wiedzieć!

Nie wolno zamykać pomieszczenia, w którym ma przebywać pies. Musi on mieć psychiczny komfort, że w każdym momencie może wyjść i rozejrzeć się po pokojach. Jeśli zamknie się psa w łazience to w większości przypadków prędzej czy później zacznie on wyć, ujadać, drapać i gryźć drzwi. Narazi go to także na wzmożony stres, czego przecież nikt nie chce robić.

 

Spacer przed północą.

Nie warto przesuwać godziny wieczornego wyjścia. To także może zdestabilizować psiaka w ten newralgiczny czas, dlatego gdy zwykle wychodzi się z nim między 19:00 a 21:00, czy nawet 22:00 to nie należy tego zmieniać. Najważniejszym podczas spaceru jest, by mieć psiaka stale na oku i nie spuszczać go ze smyczy. To zabezpieczenie pomoże gdy nastanie niespodziewany wybuch petardy i zwierzak spanikuje. Smycz pomoże go zatrzymać, gdy rzuci się pędem do ucieczki i pomoże, by nie zniknął nie wiadomo gdzie w trakcie spaceru. To także dodatkowa ochrona przed tym, by w panice nie wpadł, na przykład pod rozpędzony samochód.

 

Warto wiedzieć!

Niektóre psiaki bardzo źle znoszące huczne zabawy i mogą mieć problemy żołądkowe spowodowane stresem. Częstsze wyjścia w ciągu dnia są wtedy koniecznością. Powinno się zachować pełną koncentrację podczas spacerów i nigdy nie spuszczać psiaka ze smyczy w ostatnim dniu roku, gdy zagrożenie spontanicznymi wybuchami jest największe.

Rate this post