Wyprawka dla kota – jak przygotować? Co warto kupić naszemu kotu?

Zanim za próg przybędzie nowy domownik należy odpowiednio się zaopatrzyć w sprzęt i pokarm, tak by jego nadejście było najmilszym wspomnieniem, jakie zachowa w pamięci. Wyprawka dla kota to nie błahostka. Nowy przyjaciel ma swoje potrzeby, które trzeba odpowiednio zaspokoić. Najważniejsze by czuł się jak u siebie w domu i cieszył gospodynię, i gospodarza swoją obecnością, którzy z pełną satysfakcją uchylą mu nieba.

 

Kuweta i żwirek

To konieczność. Najlepszym rozwiązaniem dostępnym na rynku są kuwety kryte, które doskonale się sprawdzają – eliminują nieprzyjemny zapach i chronią okolice przed rozsypywaniem przez kota żwirku.

Tańszym rozwiązaniem są praktyczne, jednak mniej higieniczne zwykłe produkty, które udostępniają kotu miejsce na załatwianie swoich potrzeb. Niestety pupil bardzo często rozsypuje żwirek poza ich objętość, co zmusza gospodarza do ciągłego sprzątania go z podłogi.

W internetowych sklepach zoologicznych można znaleźć także inne rozwiązania. Są nimi kuwety samoczyszczące oraz zautomatyzowane. Zarówno jedne jak i drugie są ekstremalnie drogie. Samoczyszczące, tak jak kuwety kryte, są osłonięte i zajmują znacznie więcej miejsca od najtańszych na rynku produktów.

Żwirek jest niezwykle ważny. Dla małych kociaków należy wybrać odpowiednio niewielki rozmiar ziaren, natomiast dorosłe koty z pewnością zaakceptują jego większe odpowiedniki. Wśród produktów można znaleźć oferty zapachowe. Niestety to rozwiązanie bardzo często nie podoba się kotom, które z tego powodu mogą odczuwać niechęć do korzystania ze swojego stałego miejsca.

Żwirki dzielimy na:

  • drewniane granulki
  • silikonowe granulki chłonące wilgoć
  • bentonitowe kamyczki

Oraz na:

  • niezbrylający, który ma właściwość wiązania wilgoci – jest łatwiejszy w utrzymaniu czystości, jednak droższy
  • zbrylający

Warto wiedzieć!

Niektóre koty nie tolerują żwirku w kuwecie. Specjalnie dla nich została zaprojektowana wkładka z tworzywa sztucznego, która umożliwia oczyszczanie tego miejsca. Wystarczy nieco więcej poczytać na temat nowego lokatora, by dowiedzieć się, jakie ma wymagania dotyczące żwirków i samej kuwety.

 

Miseczki i poidła

Niezbędnym elementem kociej wyprawki jest miska na wodę i jedzenie. Każdy kot powinien mieć trzy miseczki – na wodę (największa o pojemności do 0,4 l), na pokarm suchy (objętość od 0,2 do 0,3 litra) oraz na karmę mokrą (tak jak poprzednia).

Najtańszym rozwiązaniem są miski plastikowe, które jednak są nietrwałe i mało higieniczne, ponieważ trudno je wyparzać lub dezynfekować. Najdroższe, lecz niezmiernie praktyczne i możliwe do utrzymania w czystości są miski automatyczne, z czujnikiem ruchu lub miski automatyczne z dozownikiem. Mają one wiele plusów takich jak możliwość dłuższej nieobecności właściciela, czy zachowanie świeżości wody i pokarmu przez znacznie dłuższy czas. Sprawdzają się w wypadkach gdy gospodarz lub gospodyni pracują często po godzinach i nie mają możliwości podania pokarmu swoim podopiecznym.

Najważniejszą cechą miski jest jednak chęć kota do spożywania z niej jedzenia, a o to czasem trudno i nowym właścicielom często przyjdzie zakup kilku różnych produktów, zanim trafią w gust swojego pupila.

Warto także wspomnieć o miskach z metalu, które nie tylko są niezwykle trwałe i dużo bardziej higieniczne od plastiku, ale i dość tanie.

 

Warto wiedzieć!

Niestety miski metalowe mają wiele mankamentów. Te z dodatkiem niklu mogą uczulać czworonoga, a metal czasem zmienia smak wody, tak że kot nie chce z nich pić. Często jednak zdarza się, że to jedyne naczynie, z którego kot je swój codzienny posiłek i najlepszy wodopój jaki dla siebie wybrał.

Miski ceramiczne są łatwe w utrzymaniu czystości, ponadto dość ciężkie przez co nie poruszają się po podłodze w czasie jedzenia. Niestety łatwo je uszkodzić. Można je dostać dość tanio, choć rozbieżność cenowa jest duża.

Poidło to rozwiązanie praktyczne. Płynąca woda dłużej zachowuje świeżość. Odpowiednia pojemność zapewnia kotu stały dostęp do wody, jaki jest mu niezbędny. Niektóre koty nie lubią niestety korzystać z tego rozwiązania, a wydatek jest adekwatny do jakości produktu.

 

Legowisko nie jest niezbędne

Kot bardzo lubi spać w różnych kątach mieszkania czy domu. Legowisko nie jest mu niezbędne do życia, choć na pewno z zadowoleniem od czasu do czasu z niego skorzysta. W ofertach sklepów zoologicznych znajdują się takie produkty jak budki dla kota, legowiska czy nawet domki z legowiskiem. Kociak z pewnością będzie zadowolony gdy legowisko będzie osłoniete ze wszystkich stron. Cena czasem może przerażać, lecz szczęście pupila jest najważniejsze. Pytanie brzmi: „Czy to nie pieniądze wyrzucone w błoto, skoro kociak nie wykazuje większego zainteresowania, a i tak sypia tam gdzie lubi najbardziej?”

 

Ważne!

Jeśli nauczy się małe kociątko spania w łóżku, lub na poduszce obok, z pewnością nie zrezygnuje z tej możliwości gdy dorośnie. Kocie przywileje niezwykle trudno zwalczyć, więc im więcej mu się pozwoli, tym bardziej będzie z tego korzystać.

 

Drapak to często rozbudowane konstrukcje, a cążki umożliwiają higienę pazurów

Naturalnym zachowaniem kota jest ostrzenie pazurów i nie ma sposobu, by go tego oduczyć. Z tego powodu doskonałym narzędziem a zarazem i zabawką może być drapak, który zastąpi mu nogi od stołu czy ulubioną szafę i kanapę. Nieuszkodzony sprzęt domowy to wielki zysk, w który warto zainwestować choćby minimum funduszu.

Drapaki to bardzo często złożone budowle, które mają za zadanie zainteresować kociaka swoim wyglądem i sposobnością na dokazywanie. Można zachęcić towarzysza do korzystania z tych udogodnień spryskując cześć drapaka kocimiętką, która często znajduje się w zestawie z drapakiem.

Z przykrością trzeba stwierdzić, iż portfel może się znacznie uszczuplić przy tym zakupie, gdyż mnogość propozycji w cenie kilkuset złotych to dla wielu spory wydatek. Nie ma się jednak czego obawiać, ponieważ najtańsze drapaki kosztują kilkadziesiąt złotych. To niestety niezbędny wydatek, gdy nie planuje się totalnego remontu i pozbywania się regularnie nowych, lecz zniszczonych przez czworonoga mebli.

Obcinanie pazurków pupilowi należy do obowiązków właściciela. To nie tylko brak niechcianych zadrapań na twarzy czy innych częściach ciała lecz również i higiena, jakże ważna dla każdej gospodyni i pana domu. Krótsze pazurki powodują również mniej uszkodzeń na meblach i wyposażeniu wnętrza.

 

Transporter niezbędny w podróży

Jeśli nie planuje się długiej podróży to profesjonalny transporter nie jest niezbędnym wyposażeniem, które trzeba zakupić przed przybyciem nowego domownika. Z pełną satysfakcją można skorzystać z tańszych rozwiązań jakimi są jednorazowe transportery – na przykład w przypadku, gdy trzeba odwiedzić weterynarza raz w miesiącu lub nawet rzadziej.

 

Rodzaje Transporterów Inne udogodnienia w podróży
Zwykły transporter Transporter jednorazowy Torba transportowa Plecak transportowy Wózek transportowy Transporter samochodowy Budka trensportowa z drzwiczkami Szelki samochodowe

 

 

Ważne!

Transporter samochodowy lub szelki samochodowe dla kota to niezbędny przyrząd, gdy pragnie się wybrać się z nim w krótszą, czy dłuższą podróż. Nie należy przewozić niezabezpieczonych zwierząt w transporcie drogowym, gdyż kociak swobodnie wędrujący we wnętrzu samochodu podczas jazdy to zagrożenie dla kierowcy i innych użytkowników ruchu.

 

Transporter z czasem na pewno okaże się bardzo przydatnym przyrządem, który pozwoli właścicielowi na dłuższe wyprawy i często podróże wraz ze swoim kochanym kociakiem. Najlepszym produktem w tej kategorii jest plastikowy transporter, który jest niezwykle lekki i doskonale praktyczny – wyposażony w pasek na ramie pozwoli odpocząć zmęczonym nadgarstkom.

W dłuższych, pieszych wędrówkach przyda się plecak transportowy i możliwość niesienia podopiecznego na plecach. Inne udogodnienia również mają swoje plusy, jednak żadne z nich nie jest tak łatwe w utrzymaniu czystości jak transportery plastikowe lub z tworzywa sztucznego – z górnym otwarciem dla większych osobników co jest również wielkim udogodnieniem.

 

Warto wiedzieć!

Lekkie, materiałowe transportery nie sprawdzą się w transporcie samochodowym. Kociak może ucierpieć jeśli będzie w nich przewożony podczas jazdy, a z pewnością przeżyje traumę, gdy będzie nim i transporterem rzucać na wszystkie strony.

 

Inne artykuły pielęgnacyjne i zabawki

Na rynku jest wiele preparatów stworzonych z myślą o pielęgnacji kocich podopiecznych. Talk lub puder to doskonałe narzędzie dla sierściuchów, których długa sierść wymaga rozczesywania. Bardzo przydatne okażą się wszelkie szczotki i zgrzebła. Wspomniane już cążki lub nożyczki do paznokci to również niezbędnik właściciela.

Często zupełnie niepotrzebny jest szampon, gdyż kot doskonale potrafi zadbać o swoją czystość.

Małe kociaki chętnie będą korzystać z każdej zabawki jaką im podetknie się pod nos. Starsze również lubią czasem dokazywać. Wybór jest ogromny od wibrujących owadów po kongi i specjalistyczny sprzęt wyposażony w piloty i wiele mechanizmów.

Inwestycja w zabawki również może wiele kosztować, jeśli tylko właściciela poniesie fantazja. Można to wszystko zrobić także bardzo niskim kosztem – propozycja dla dusigroszy.

 

Ważne!

Koty rasowe, które biorą udział w konkursach muszą być zadbane pod każdym względem, dlatego warto sprawdzić propozycje w postaci preparatów pielęgnacyjnych i odpowiedniej diety.

 

Ubranka dla kota

To propozycja dla gospodyń i panów domu, którzy pragną by ich podopieczny wyglądał wystrzałowo, lub prezentował się niezwykle elegancko. Fantazja w tym przypadku nie ma granic, a rodzaj ubranka zależy od gustu właściciela, czy też odpowiedniej ku temu okazji.

Są jednak na rynku ubranka pooperacyjne, które pomagają w zabezpieczeniu ran pooperacyjnych i ich lepszym gojeniu się. To doskonałe wsparcie dla kota, który je rozdrapuje i mimowolnie działa na swoją niekorzyść.

Zakupienie specjalnego ubranka dla pupila nie jest wielkim kosztem, jednak zapełnienie dla niego oddzielnej szafy może już kosztować sporo.

 

Realne koszty wyprawki dla kota

Myśląc o kociaku, który przybędzie do nowego domu należy zapewnić mu maksymalny komfort, tym bardziej, iż może być to dla niego niezwykle ważne przeżycie. Nowe otoczenie, nowi właściciele i wszystko to co zapewnią mu z największą dbałością o jego dobro.

Wyprawka dla kota

Produkt Tania wyprawka (przybliżona cena w złotych) Popularna wyprawka (przybliżona cena w złotych Droga wyprawka (przybliżona cena w złotych)
Kuweta i żwirek dla kota 20,00 70,00 250,00 do 600,00 lub nawet więcej
Miski 25,00 80,00 200,00 do 400,00
Akcesoria do pielęgnacji 20,00 45,00 Minimum 80,00
Drapak 20,00 200,00 600,00 do 800,00 i więcej
Trzy zabawki 15,00 160,00 450,00
Transporter lub szelki Szelki: 10,00 do 15,00 65,00 600,00 do 800,00
Legowisko X 45,00 200,00 do 500,00
Kilka ubranek X X 120,00 do 160,00
SUMA 110,00 do 115,00 złotych 665,00 złotych Minimum 2500,00 złotych

 

Pamiętając o wyprawce dla kota należy pamiętać o pożywieniu. W sklepach internetowych można znaleźć wszystko co niezbędne dla potrzeb nowego przybysza, który zamieszka pod dachem. Stworzenie dla niego odpowiedniego miejsca wcale nie musi polegać na ogromnych wydatkach lecz powinno opierać się na wzajemnym poszanowaniu i miłości.

Kupując produkty dla kociaka trzeba zwracać uwagę na odpowiednią jakość by nie zużyły się lub nie zepsuły po pierwszym użyciu.

Rate this post