Zwierzęta domowe, jakie wybrać ? Jakie zwierzę domowe dla alergika?

Opieka nad domowym zwierzęciem jest nie tylko ogromną przyjemnością, ale także dużą odpowiedzialnością. Zanim zdecydujemy się na przygarnięcie pod swój dach zwierzaka, warto zastanowić się nad tym, czy będzie to odpowiedni wybór. Jakie zwierzę domowe wybrać? Czy można mieszkać ze zwierzakiem mając alergię?

zwierzęta domowe

Jak wybrać zwierzę domowe?

Wybór zwierzęcia domowego nie jest prosty. Zazwyczaj mamy jakąś określoną wizję – psa lub kota, którymi się opiekujemy, ale rzeczywistość jest bardziej złożona i trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Najważniejsze, by zastanowić się nad tym, jak wiele uwagi i czasu możemy poświęcić zwierzęciu i czy będziemy opiekować się nim samodzielnie, czy może będą to robiły dzieci.

Jakie zwierzęta domowe wybrać dla dzieci?

Zwierzę nie powinno być upominkiem, ale odpowiedzialnym wyborem. Kupując lub przygarniając je z myślą o dzieciach warto pamiętać, że musimy nadzorować opiekę nad zwierzakiem, gdyż dziecko może sobie z nią nie poradzić. Zwierzęta, które często stają się ulubieńcami dzieci i które są polecane nawet do niewielkich mieszkań lub domów to:

  • Chomiki – niewielkie, ruchliwe i bardzo sympatyczne. Opieka nad nimi nie jest trudna, ale należy zakupić odpowiednią klatkę z akcesoriami i wybiegiem.

  • Świnki morskie (kawie domowe) – większe, bardziej puchate i łagodne. Nie są tak skoczne i zwinne, jak chomiki, ale dzieci mogą się nimi opiekować. W tym wypadku również niezbędna jest odpowiednia klatka z wybiegiem i akcesoriami.

  • Koty – koty są osobliwymi zwierzętami, które mają swój specyficzny charakter. Nie są tak bezpośrednie, jak psy, ale przy odpowiednim podejściu można stworzyć z nimi bliską relację. Opieka nad kotem nie jest trudna – to zwierzę dość samodzielne.

  • Psy – bardzo często są ukochanymi przyjaciółmi dzieci i dorosłych domowników. Jeśli wybierzemy psa rasy polecanej do domu z dziećmi (na przykład Labrador), będzie to również bardzo dobry wybór.

Zwierzęta domowe dla alergika

Alergie dotykają nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Niestety kontakt z wieloma zwierzętami jest dla alergików na tyle przykry i uciążliwy, że wiele osób rezygnuje z posiadania zwierzęcia. Jednak nie musi tak być. Warto bardzo dokładnie przebadać siebie i dzieci pod kątem uczulenia na sierść, może okazać się, że dotyczy ono jedynie kotów, a kontakt z chomikiem czy psem nie będzie już ryzykowny.

Jeśli jednak okaże się, że uczulenie dotyczy sierści większości zwierząt domowych, można jeszcze zastanowić się nad innymi zwierzakami. Polecane i popularne zwierzęta domowe dla osób silnie uczulonych to:

  • Psy z okrywą włosową (na przykład York, Maltańczyk) – zamiast sierści mają włosy, które nie wylatują tak, jak sierść i nie alergizują. Jednak należy zachować ostrożność, bo w przypadku alergii jej przyczyną może nie być sama sierść, ale również ślina.

  • Żółwie – nie mają sierści ani zwyczaju lizania ludzi po twarzy, opieka nad nimi jest więc dla większości alergików bezproblemowa.

  • Koty bezwłose (na przykład Sfinksy) – nie posiadają sierści, nie linieją więc i nie są tak kłopotliwe dla alergików.

Zobacz artykułu dla zwierząt domowych sklepie pupilo.pl!

Zwierzęta domowe, jakie wybrać ? Jakie zwierzę domowe dla alergika?
5 (100%) 1 vote[s]