Problemy z niedokrwistością są często diagnozowane u psów. Jednak przyczyny nie są łatwe do odkrycia. Silna anemia może stanowić zagrożenie dla życia zwierzęcia, a wtedy zaczyna się walka z czasem, aby jak najszybciej znaleźć przyczynę i uratować zwierzaka. Są też łagodne formy anemii, gdzie wystarczy skupić się np. na poprawie żywienia psa i parametry wracają do normy.
Jakie są objawy anemii u psa?
Zwierzęta, które mają za mało czerwonych krwinek w organizmie mogą stać się apatyczne, mniej skore do zabawy i szybciej się męczą. Oprócz tego mają blade spojówki oraz dziąsła. Zdarza się też, że krew tracona jest przez przewód pokarmowy, wtedy zwierzak może oddawać kał z domieszką krwi lub stolec koloru zielonego.
Jak sprawdzić czy pies ma anemię?
Jeśli opiekun podejrzewa, że jego zwierzak może cierpieć na niedokrwisotść, to powinien udać się z pupilem do lekarza weterynarii. Już podczas badania ogólnego specjalista oglądnie spojówki i dziąsła psa. Oprócz tego należy wykonać badanie krwi, a zwłaszcza morfologię. Wskaźniki, które mogą wskazywać na anemię to: RBC, HGB i HCT.
RBC – wskazuje na ilość czerwonych krwinek w organizmie zwierzęcia.
HGB – informuje o ilości hemoglobiny.
HCT – hematokryt, czyli stosunek objętościowy erytrocytów do objętości krwi pełnej w organizmie.
Jeśli wszystkie te wskaźniki lub któryś z nich jest obniżony, to można podejrzewać niedokrwistość.
Jakie są przyczyny anemii u psa?
W przebiegu wielu jednostek chorobowych jednym z objawów może być anemia. Bardzo często dość prozaicznym powodem zmniejszonej ilości czerwonych krwinek jest zła dieta. Zbyt mała ilość żelaza w pokarmie doprowadza do zmniejszenia liczby erytrocytów. Innym powodem może być obecność pasożytów wewnętrznych. Często u szczeniaków zdarza się, że silna inwazja, która doprowadza do anemii. Badanie kału okazuje się wtedy kluczowe w diagnostyce problemu.
Poważną chorobą, która bardzo szybko może doprowadzić do śmierci zwierzęcia jest anemia hemolityczna. Pies, który cierpi na taką chorobę może oprócz niedokrwistości wykazywać objawy takie jak gorączka, silne osłabienie. Zwykle przyczyną anemii hemolitycznej jest silny stan zapalny, który doprowadza do tego, że organizm sam atakuje swoje krwinki czerwone. Anemia hemolityczna może być spowodowana np. zapaleniem trzustki, albo obecnością licznych pasożytów wewnętrznych.
Niedokrwistość zdarza się też nierzadko w przebiegu choroby nerek. To właśnie nerki są miejscem, gdzie produkowana jest erytropoentyna, która jest wykorzystywana do tworzenia czerwonych krwinek. Oprócz leczenia choroby podstawowej należy wprowadzać zamiennik erytropoetyny w zastrzykach.
Jak leczyć anemię u psa?
Jeśli niedokrwistość wynika z nieprawidłowej diety, to odbudowanie ilości czerwonych krwinek, po zmianie pożywienia nie zajmuje dużo czasu. Można wspomóc organizm preparatami zawierającymi żelazo np. suszoną krwią lub podrobami – wątróbką. Jednak w przypadku poważnych jednostek chorobowych, ważne jest leczenie choroby podstawowej i wspomaganie organizmu zwierzęcia za pomocą suplementów i prawidłowej diety.
Jakie są skutki anemii u psa?
Anemia u psa może mieć wiele przyczyn i objawiać się w różny sposób. Najczęściej jest to spowodowane niedoborem żelaza w organizmie, ale mogą też wystąpić inne problemy, takie jak niedobór witaminy B12 lub krwotoki wewnętrzne. Skutki anemii mogą być poważne dla psa i obejmują osłabienie, bladość skóry i sierści, brak apetytu, utratę wagi ciała, letarg i ospałość.
W przypadku ciężkich przypadków anemii może dojść do śmierci psa. Dlatego bardzo ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem weterynarii, jeśli Twój pies ma objawy anemii. Lekarz weterynarii będzie w stanie określić przyczynę anemii i zalecić odpowiednie leczenie.
Jak zapobiegać anemii u psa domowymi sposobami?
By zapobiec anemii u psa, należy dodać mu do jedzenia zboże. Zboże bogate jest w chlorofil, który ma znaczący wpływ na budowę czerwonych krwinek. Chlorofil pomaga także w lepszym wchłanianiu żelaza przez organizm co dodatkowo sprzyja walki z anemią. Najlepiej, aby dieta psa bogata była w pszenicę i jęczmień. Psy bardzo lubią smak tych dwóch rodzajów zbóż i chętnie je jedzą.
Jakie są długoterminowe skutki anemii u psa?
Anemia u psa może mieć poważne, długoterminowe skutki. Chociaż na początku objawy mogą być łagodne, anemia może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym do uszkodzenia mięśnia sercowego, nerek i wątroby. Może także utrudniać oddychanie i powodować problemy z krążeniem. Jeśli anemia jest leczona odpowiednio i szybko, skutki te mogą być zmniejszone lub uniknięte.