Kategorie:

Co rozpuści kamień nazębny u psa?

Co rozpuści kamień nazębny u psa? Oto pytanie, na które wielu właścicieli czworonogów chce znać odpowiedź. Wbrew powszechnej opinii, kamień nazębny u psa nie rozpuszcza się samoistnie i wymaga odpowiedniego leczenia. Na szczęście istnieje wiele skutecznych i bezpiecznych metod leczenia, które mogą pomóc Twojemu pieskowi czuć się lepiej i zapobiec powikłaniom.


Kamienie nazębne to rodzaj kamienia, który gromadzi się w jamie ustnej i na zębach. Przyczynia się do tego stan zapalny dziąseł, a także twarda woda. W jamie ustnej i na zębach mogą również pojawić się inne problemy, takie jak próchnica. Choroby te mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a także do bolesnych dolegliwości. Dlatego sugeruje się, aby usunąć kamień nazębny u psa ultradźwiękami – jest to najlepsza metoda leczenia tego problemu. Podczas takiego zabiegu fale rozbijają płytkę nazębną, jednocześnie nie uszkadzając zdrowego zęba. To szybka i bezbolesna metoda dla psa, jednak z uwagi na bezpieczeństwo musi odbywać się pod pełnym znieczuleniem.

Czy usuwanie kamienia u psa jest niebezpieczne?

Jakie są objawy, które powinny nas zaniepokoić? Każdy właściciel czworonoga chce dla niego jak najlepiej. Dlatego tak ważne jest, aby dowiedzieć się jak najwięcej na temat tego zabiegu i ewentualnych skutków ubocznych. O wiele bardziej skuteczne jest usuwanie kamienia nazębnego u psa pod narkozą. Część opiekunów czworonogów obawia się jednak, że zabieg może spowodować poważne w skutkach komplikacje związane z zastosowaniem narkozy. Najczęstsze objawy, które mogą świadczyć o tym, że coś jest nie w porządku to: nudności, wymioty, problemy ze snem, apatia i brak apetytu. Jeśli natomiast u psa pojawi się krwawienie lub ropa w jamie ustnej, gorączka lub duszności – koniecznie skontaktuj się ze swoim weterynarzem!

Ile kosztuje usuwanie kamienia nazębnego u psa?

W Polsce cena zabiegu skalingu (usuwania kamienia nazębnego) u psa waha się na ogół w granicach od 100 do 400 zł. Rekomendowana częstotliwość wykonywania tego zabiegu to jedna sesja na 12 miesięcy, przy czym warto pamiętać również o regularnych wizytach kontrolnych u weterynarza oraz codziennym szczotkowaniu zębów naszego ulubieńca.

Zobacz również:  Shih tzu – jak wygląda, jak karmić, jak wychować?

Czy usuwać kamień nazębny u psa?

Lekarze weterynarii mają na to swój indywidualny pogląd. Zwolennicy usuwania wskazują na fakt, że kamień taki powoduje przewlekłe stany zapalne dziąseł oraz wiele innych groźnych schorzeń. Dlatego też lepiej zapobiegać jego powstawaniu, a w razie konieczności – usuwać go. Z drugiej strony są specjaliści, którzy uważają, że lepiej pozostawić kamień w spokoju. Wyjaśnia się to tym, że cały czas trwa tam proces oczyszczania i samoistnego usuwania kamienia nazębnego. Inni znów argumentują, że kamień nazębny w dużej mierze składa się z bakterii, w związku z tym wraz ze śliną mogą one rozejść się po całym organizmie i być przyczyną groźnych chorób. Warto więc poddać się regularnym badaniom weterynarza i dawać pupilowi dobrej jakości pasztety lub tabletki oczyszczające jamnik od wewnetrz.

Co na żółte zęby u psa?

Jeśli Twój pies ma już całkowicie żółte zęby, jest to kamień nazębny. Takie kamienie mogą powodować problemy z uzębieniem i przyczyniać się do rozwoju chorób dziąseł. Aby pozbyć się kamienia nazębnego, potrzebny jest weterynarz. Jest to bardzo ważne, aby szybko wykonać taki zabieg, ponieważ choroby dziąseł często prowadzą do utraty zębów u psów.

Jak zapobiegać kamieniowi Nazębnemu u psów?

Pamiętaj o regularnym oczyszczaniu zębów Twojego psa, najlepiej codziennie po ostatnim posiłku. Oczyszczanie zębów ułatwi szczoteczka i pasta do zębów dedykowane czworonogom. Pamiętaj też, aby kontrolować jadłospis swojego psa – unikaj karm bogatych w tłuszcze oraz mięso i ryby ze środkami konserwującymi. Regularne wizyty u weterynarza „pod kontrolą” przyśpieszają diagnostykę ewentualnych problemów z zadziorem na zębach.

Od czego robi się kamień na zębach u psa?

Szczegółowo mówiąc, kamień to zbita masa bakterii, resztek pokarmowych i śliny. Tak więc możemy powiedzieć, że to nie higiena powoduje powstanie kamienia na zębach u psa, ale raczej jest on uwarunkowany genetycznie – w przypadku nieprawidłowego zgryzu lub określonego składu śliny. Najważniejsze jest jednak to, aby regularnie czyścić zęby czworonogowi, gdyż pozwoli to uniknąć rozwoju próchnicy i stanu zapalnego dziąseł.

Zobacz również:  Gdzie umieścić kuwetę dla kota?

Jak wybielic zęby psu?

Czyścenie zębów psu powinno odbywać się regularnie przy użyciu specjalnej pasty i szczoteczki dla psów. Przecieranie zębów specjalnymi płatkami dentystycznymi dla psów lub dodawanie do jedzenia preparatów, które osadzają się na zębach, rozmiękczają kamień i pozwalają łatwo go usunąć, pomaga w utrzymaniu higieny jamy ustnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *