Owczarek niemiecki – jak wygląda, jak karmić, jak wychować
Kategorie:

Owczarek niemiecki – jak wygląda, jak karmić, jak wychować?

Owczarek niemiecki to najpopularniejsza rasa psów na świecie. Szacuje się, że na świecie występuje ponad milion przedstawicieli tej rasy. Według kynologów owczarek niemiecki jest szczytowym, niedoścignionym osiągnięciem niemieckich hodowców. Pies ten posiada tak wiele zalet, że trudno jest je opisać w jednym zdaniu.

Owczarek niemiecki- czym się charakteryzuje?

Wygląd owczarka ewoluował od XIX wieku, na który to czas datuje się powstanie jego pierwowzoru- Horanda. Pies ten pierwotnie był średniej wielkości, a jego głównym zadaniem było służenie człowiekowi. Zmieniły się warunki i tryb życia człowieka, dlatego ewolucji uległa także rola jego czworonogiego towarzysza. Na skutek tego oraz różnych krzyżówek uzyskano taki wygląd owczarka, jaki można zaobserwować obecnie; który według doświadczonych kynologów nie może już w znacznym stopniu ulec poprawie, ponieważ jest idealny. Główne cechy wyglądu owczarka niemieckiego to:

1. Waga:

– u psa-30-40 kg,

– u suki- 22-32 kg.

2. Wysokość w kłębie:

– u psa- 60-65 cm,

– u suki- 55-60 cm.

3. Głowa jest trójkątna, stanowi 40% wysokości w kłębie.

4. Zarówno grzbiet, jak i lędźwie są silne i umięśnione.

5. Uszy są średniej wielkości, szerokie u podstawy, sztywne, stojące, zakończone ostro i skierowane do przodu.

6. Ogon jest pokryty gęstą sierścią, skierowany ku dołowi, maksymalnie do wysokości stawu skokowego.

7. Szata jest bardo gęsta i sztywna.

8. Umaszczenie: czarne z podpalaniem rudym, brązowym, płowym lub czerwono-brązowym.

Owczarek niemiecki jest wszechstronnym psem o praktycznie samych zaletach. Zwykle, jeśli można u jakiegokolwiek przedstawiciela tej rasy dostrzec poważne wady lub problemy z psychiką, to wynikają one z nieprawidłowego wychowania, a nie naturalnych predyspozycji.

1. Owczarki niemiecki wykazują ogromną cierpliwość i inteligencję. Psy te potrafią dobrze współpracować nawet z mało inteligentnym lub po prostu niedoświadczonym właścicielem. Zostały stworzone po to, aby żyć z człowiekiem, dlatego służenie i towarzyszenie przychodzi im z naturalną łatwością.

Zobacz również:  Czy jack russell terrier dużo szczeka?

2. Owczarek niemiecki jest najbardziej wszechstronną rasą spośród wszystkich innych. Przedstawiciele tej rasy służą w policji, stają się psami-przewodnikami, mogą być wiernymi towarzyszami, także psami obronnymi i stróżującymi. Owczarki wykorzystywane są również jako tropiciele czy towarzysze osób niepełnosprawnych.

3. Owczarki są psami spokojnymi zrównoważonymi. Nie wykazują zachowań agresywnych. Są niegroźne i posłuszne, ale jednocześnie bardzo czujne. W sytuacjach zagrażających im lub ich właścicielowi na pewno wykażą postawę obronną.

Owczarek niemiecki- jak wychować?

Owczarek niemiecki nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Uzależniony jest jednak od kontaktu z człowiekiem. Nie jest to pies, którego można zostawić w kojcu na cały dzień i spuszczać na wieczór. Takie zachowania mogą jedynie spowodować trwałe urazy w psychice psa i degradację jego wspaniałego charakteru.

Owczarek niemiecki jest psem pracującym. Wymaga ciągłego ruchu. Należy mu zapewnić codzienną dawkę aktywności fizycznej. Może towarzyszyć rowerowym wycieczkom, czy długim, pieszym spacerom.

Bardzo przydatne mogą w przypadku tej rasy okazać się profesjonalne szkolenia, które ułatwią właściwe prowadzenie psa. Zawodowy trener podpowie, jak się opiekować owczarkiem niemieckim, aby wydobyć i ukształtować jego najlepsze cechy charakteru.

Owczarek wymaga stałego kontaktu z właścicielem. Wymaga również dyscypliny tak, jak każdy inny pies. Jego właściwe wychowanie jest jednak dużo łatwiejsze niż w przypadku innych ras, ponieważ on cechuje się wrodzoną, naturalną inteligencją i chęcią współpracy z człowiekiem. Podołać temu zadaniowi powinny nawet osoby nieposiadające zbyt dużego doświadczenia z wychowywaniem psów.

Owczarek niemiecki- jak dbać?

Pies ten może być niezastąpionym przyjacielem człowieka. Na właścicielu jednak leży obowiązek odpowiedniej pielęgnacji swojego kompana.

Owczarki pod względem zabiegów nie należą do psów wymagających. Nie wolno zapominać o najbardziej koniecznych zabiegach, takich jak:

– kontrolowanie kamienia nazębnego,

– regularne kąpiele i czesanie,

Zobacz również:  Jak wybrać idealną miskę dla psa?

– obcinania pazurków, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Więcej uwagi natomiast należy przyłożyć do kontroli stanu zdrowia owczarków, ponieważ właśnie choroby wewnętrzne mogą spowodować większe straty.

1. Owczarek niemiecki posiada szczególnie wrażliwy przewód pokarmowy. Wynika to z jego nieproporcjonalnie małej do wielkości ciała długości. Odpowiednia dieta jest dla tej rasy bardzo istotna.

2. Badania naukowców pokazały, że owczarki niemiecki mają bardziej zasadowy odczyn skóry niż inne rasy. Przez to są bardziej narażone na zakażenia i schorzenia dermatologiczne.

3. Psy te są ponadto bardzo narażone na choroby stawów. Wynika to w dużej mierze z ich aktywnego trybu życia. Niektóre choroby, takiej jak dysplazja biodrowa mogą być uwarunkowane genetycznie, a dopiero ich dalszy rozwój jest powodowany przez czynniki środowiskowe, takiej jak np. nieprawidłowa dieta.

Owczarek niemiecki- jak karmić?

Psy te są właścicielami bardzo delikatnego układu pokarmowego, dlatego ich dieta powinny być starannie ułożona.

1. Owczarki nie mogą jeść pokarmów zbyt tłustych, ponieważ tłuszcz może być przyczyną chorób trzustki.

2. Owczarkowi niemieckiemu można natomiast podawać:

– ugotowane kasze i makaron (rzadziej);

– owoce i warzywa, których jedzenia należy uczyć już szczenięta;

– surowa lub ugotowana wołowina, konina lub cielęcina. Wieprzowina tylko bardzo dokładnie ugotowana;

– z w tygodniu podroby (nerki, wątroba, wymiona);

– ugotowane, morskie ryby bez ości;

– jajka surowe lub ugotowane;

– jogurt, twaróg i biały ser;

– mleko podaje się szczeniakom, ale dorosłe psy mogą go już nie tolerować;

– cielęce kości z chrząstką.

3. Nie wolno natomiast owczarkom niemieckim podawać:

– wyrobów garmażeryjnych,

– potraw przyprawionych,

– warzyw i nasion strączkowych,

– cebuli i czosnku,

– kości z drobiu i dziczyzny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *