Strzyżenie psów to czynność, która niekoniecznie odbywać musi się u fryzjera. Równie dobrze sami możemy zadbać o sierść naszego pupila. Potrzebne będzie jednak odpowiednie przygotowanie – zarówno w formie treningu, jak i wyposażenia. Strzyżenie sierści naszego pupila do łatwych zadań nie należy. Żeby pies godnie się prezentował, musimy wcześniej nieco poćwiczyć, a także być pewnymi naszych zdolności manualnych.
Jak ostrzyc psa wystawowego?
Strzyżenie nie musi łączyć się z układaniem sierści w fantazyjne kształty. Równie dobrze może to być zwykłe skrócenie, na czym skorzysta i pies, i jego właściciel. Jeżeli pies nie będzie uczestniczyć w wystawie to właściciel, który strzyże go w domu, posiada tak naprawdę pełną swobodę w wyborze pasującego ułożenia psiej sierści. Rozpoczęcie strzyżenia psa będzie trudniejsze, jeśli jest to pies przeznaczony na wystawę.
Trzeba wtedy wzorować się na ustalonym wzorcu. To zadanie dość trudne nawet dla profesjonalnego fryzjera, jednak hodowcy mają pewną przewagę nad nimi – dobrze znają swojego pupila. Niemniej jednak chcąc rozpocząć strzyżenie psa wystawowego, trzeba zacząć od treningu na psie, który nie jest przeznaczony na wystawy. Zalecamy, aby bardzo dokładnie zapoznać się z wzorcem i stosować do wszelkich wskazówek, takich jak to, które części można ostrzyc maszynką, a które muszą zostać wymodelowane za pomocą nożyczek lub trymera.
Raz opanowany wzorzec nie zawsze będzie się powielał – osoby sędziujące na wystawach często zmieniają zdanie co do ułożenia sierści na danym pokazie.
Odpowiednie wyposażenie
Jeżeli nasz pies nie będzie uczestniczył w wystawie, to mamy pełną dowolność w kreowaniu jego wizerunku. Będąc amatorami w dziedzinie strzyżenia czworonogów musimy zacząć od zdobycia jakiejkolwiek wiedzy, a potem przejścia do praktyki.
Tutoriale w formie filmików, fachowa literatura na temat strzyżenia psów, a nawet rozmowa z profesjonalnym fryzjerem – te wszystkie kroki warto wykonać nawet kilkukrotnie, nim pierwszy raz weźmiemy do dłoni trymer. Co się zaś tyczy odpowiedniego wyposażenia, to trzeba mieć dobrej jakości szampon oraz odżywkę, która ułatwia rozczesywanie – te dwa produkty muszą być koniecznie dedykowane psom!
Jaki szampon i jaka odżywka?
Szampony dla psów krótkowłosych mają działanie przede wszystkim odżywcze, tak żeby dostarczyć niezbędnych składników skórze oraz sierści. W tej grupie produktów znajdziemy te wzbogacane proteinami, często o zapachu owocowym.
Natomiast dla psów długowłosych, których sierść musi być myta regularnie, najlepiej zacząć stosować szampony pielęgnacyjne, w składzie których znajdziemy olejki roślinne. Wszystko po to, by włosy nie stały się suche, lecz nabrały elastyczności i blasku.
Uzupełnieniem do psiego szamponu jest odżywka, ważna szczególnie u psów długowłosych, których sierść jest podatna na filcowanie. Przy strzyżeniu poleca się odżywki mające rozplątujące działanie, gdyż dzięki temu unikniemy niepotrzebnych supłów.
Akcesoria fryzjerskie
Psie strzyżenie wymaga pełnego kompletu akcesoriów, w tym grzebienia, szczotki, trymera oraz oczywiście – nożyczek. Tutaj mamy naprawdę spore możliwości wyboru. Szczotki z naturalnym włosiem dodatkowo pielęgnują psią sierść, a te wyposażone w filcak pozwalają szybciej pozbywać się supłów.
Grzebień warto dopasować zgodnie z tym, jaki typ sierści posiada nasz pupil: istnieją modele dla sierści kręconej, kołtuniącej się, średniej długości itp. Pozbywanie się martwych włosów może odbywać się za pomocą specjalnego trymera w postaci metalowego nożyka lub gumowej nakładki na palce.
Przed trymowaniem warto jest posypać sierść specjalnym pudrem, który zmniejsza śliskość sierści i tym samym ułatwia zbieranie włosów. Najlepsze nożyczki są wykonane ze stali, jednak przy amatorskim strzyżeniu, to często zakup zbędny – chyba, że chcemy, aby posłużyły nam one przez dobrych kilka lat.
Fryzjer a strzyżenie w domu – wady oraz zalety
Wizyta u psiego fryzjera to zaoszczędzenie naszego czasu, jednak z pewnością nie pieniędzy. Jednak duże doświadczenie profesjonalisty sprawia, że to jemu najlepiej jest powierzyć psa wystawowego. Jeśli nie musimy trzymać się z góry ustalonego wzorca, to nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu opanować sztukę psiego fryzjerstwa – zwłaszcza, że może to stać się naszą pasją!