Bez względu na to, jakie zwierzę posiadamy, generuje ono charakterystyczny zapach, który może się nasilać zwłaszcza w przypadku wyższych temperatur. Niejednokrotnie dla właścicieli czworonogów jest on niewyczuwalny z powodu przyzwyczajenia, jednak dla gości może być wyjątkowo drażniący.
Posiadanie żywego stworzenia w domu ma wiele zalet, ale może także powodować problemy. Jednym z nich jest specyficzny zapach pozostawiany przez zwierzęta. Jak go najskuteczniej zneutralizować? Jeśli zależy nam na domu czy mieszkaniu, w którym nie czuć obecności zwierzęcia, wystarczy zastosować kilka prostych trików lub skorzystać z gotowych produktów dostępnych na rynku. W co warto się zaopatrzyć?
Jak zneutralizować zapachy pozostawiane przez zwierzęta?
Naturalne sposoby do walki z uciążliwym zapachem
Zwierzęta to wspaniali towarzysze, jednak dla niektórych zwierzęce zapachy mogą okazać się zbyt nieprzyjemne. Mokra sierść czy koci mocz wydzielają wyjątkowo przykrą woń, dlatego dobrze jest stosować odpowiednie środki, aby zniwelować kłopotliwe zapachy. Dodatkowo dobrze jest także dostosować się do kilku wskazówek. Co warto robić, aby w naszym domu pachniało pomimo obecności czworonoga?
- Wietrzyć pomieszczenia – bez względu na pogodę, zawsze należy wietrzyć dom czy mieszkanie. Wprowadzenie czystego powietrza pozwoli nieco zniwelować nieprzyjemne zapachy.
- Odkurzać – mając psa czy kota, nie unikniemy dużej ilości sierści w całym domu. Jeśli nasz zwierzak gubi jej sporo, wówczas może być konieczne nawet codzienne odkurzanie.
- Prać zwierzęce legowisko – nieprane legowiska mogą wydzielać uciążliwą woń, dlatego należy je regularnie czyścić. Zaleca się, aby robić to minimum raz w miesiącu. Większość legowisk można bez przeszkód prać w pralce.
- Stosować sodę oczyszczoną – ten specyfik świetnie nadaje się do walki z nieprzyjemnymi zapachami. Jeśli nasz pies zmókł, wystarczy dobrze go wysuszyć, wetrzeć sodę w sierść, a następnie zwierzę wyczesać. Soda sprawdzi się także w sytuacji, gdy chcemy pozbyć się zapachu kociego moczu, np. z dywanu. Sodę warto zostawić na dywanie nawet na cały dzień, a na końcu odkurzyć.
- Używać ocet – ta przyprawa posłuży do oczyszczenia miejsc po psich czy kocich odchodach. Wystarczy rozcieńczyć ją z wodą, a następnie wyszorować roztworem zabrudzony obszar.
- Skorzystać z płynu do płukania jamy ustnej – mieszanka płynu do płukania ust i wody pozwoli wyeliminować zapachy zwierzęcego moczu.
Neutralizowanie zwierzęcych zapachów – co najskuteczniejsze?
Zwierzęce zapachy mogą być wyjątkowym utrapieniem, zwłaszcza dla bardziej wrażliwych właścicieli czworonogów. Obecnie jednak istnieje wiele trików i produktów do walki ze zwierzęcymi woniami, dzięki czemu każdy znajdzie ten, który najlepiej sprawdzi się w jego domu. Jaka metoda neutralizowania psich czy kocich zapachów jest najskuteczniejsza?
Wietrzenie czy odkurzanie to podstawa przy zwierzęciu, jednak te czynności mogą okazać się niewystarczające. Niekiedy nawet odpowiednia dieta, regularne wyczesywanie czworonoga czy pranie legowiska może nie dać zadowalających efektów.
Naturalne sposoby redukcji nieprzyjemnych zapachów są z całą pewnością bezpieczne dla zdrowia, ale przy większym stężeniu uciążliwych woni mogą być nieskuteczne. Dlatego warto zdecydować się na gotowe preparaty dostępne w sklepach zoologicznych. Jeśli są stosowane zgodnie z zaleceniami producenta, z całą pewnością pomogą pozbyć się przykrych zapachów w najbardziej efektywny sposób.